Kushi takim me ambasadorin e Spanjës, projekt pilot për mësimin e gjuhës spanjolle në shkollë të mesme

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Kushi takim me ambasadorin e Spanjës, projekt pilot për mësimin e gjuhës spanjolle në shkollë të mesme

Anglishtja ka mbajtur “fronin” prej shumë vitesh si gjuha me interesin më të lartë për t’u mësuar, por nxënësit dhe të rinjt po orientohen çdo ditë e më shumë rreth mësimit të gjuhëve të ndryshme.

 

Spanjishtja është një ndër to, ndaj lidhur me këtë ministrja e Arsimit dhe Sportit Evis Kushi priti në një takim Drejtorin e Institutit Servantes në Romë, Z. Ignacio Peyro dhe Ambasadorin e Spanjës në Tiranë Z. Alvaro Renedo Zalba, ku në fokus ishte vlerësimi i mundësisë së zbatimit të një projekti pilot për mësimin e gjuhës spanjolle në shkollë të mesme.

 

Advertisement

Një tjetër çështje që u diskutua gjatë takimit ishte edhe hapja e një zyre për Institutin “Servantes” në Tiranë, për të cilën ambasadori spanjoll dhe drejtori i Institutit Servantes e vlerësuan si të rëndësishme për shtrirjen e gjuhës dhe kulturës spanjolle.

 

Ministrja Kushi u shpreh se do të shihet mundësia e bashkëpunimit me institucionet arsimore që mund ta ofrojnë realizimin e kësaj kërkese.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy