Sistemi TIMS nuk punon as në Kakavijë/ Dyshohet për sulm nga Irani, mesazhi që del në kompjutera

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Sistemi TIMS nuk punon as në Kakavijë/ Dyshohet për sulm nga Irani, mesazhi që del në kompjutera

Pas Kapshticës dhe Qafë Thanës, edhe në pikat e tjera kufitare ka oasur probleme me sistemin TIMS.

Edhe Kakavija, që prej mbrëmjes së djeshme në orën 20:00 ka qenë jashtë funksionit. Burime bëjnë me dije se në Kakavijë  të gjithë kompjuterat nuk ndizen dhe shfaqin një mesazh që thotë: “Shqiperia po vuan dhe do te vuaje ende perkrahjen qe i ka dhene iranieneve te MEK”.

Advertisement

Policia ka nxjerrë regjistrat dhe punon manualisht.

Dyshohet paraprakisht se rënia e sistemit TIMS ka të bëjë me një tjetër sulm kibernetik nga Irani.

Advertisement

Ky është sulmi i dytë që vjen në një kohë të shkurtës, pas rënies së sistemit qeveritar të e-Albania.

Për këtë sulm, qeveria mori vendimin edhe të dëbimit të diplomatëve iranianë nga Shqipëria, vendim ky që u mbështet edhe nga ndërkombëtarët.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy