​Aknet në moshën e rritur: Cili është shkaku dhe si të shpëtoni prej tyre?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sipas një studimi nga revista amerikane e Dermatologjisë, rreth 51% e grave që kërkojnë trajtim për akne janë midis 20 dhe 29-vjeç, dhe 39% janë midis 30 dhe 39-vjeç, shkruan kp.

Ka disa arsye pse aknet mund të shfaqen në moshën e rritur, dhe më poshtë janë disa nga më të zakonshmet.

Mosbalancimi hormonal

Gratë kanë më shumë të ngjarë të përjetojnë ndryshime në nivelet e hormoneve dhe kjo është saktësisht arsyeja pse ato kanë më shumë të ngjarë të kenë një problem me akne.

Advertisement

Sipas hulumtimit dermatologjik, më shumë se 60% e grave kanë përjetuar përkeqësimin e simptomave të akneve para menstruacioneve. Përveç kësaj, më shumë se gjysma e grave shtatzëna përballen me problemin e akneve gjatë shtatzënisë, vazhdimisht ose me raste, dhe më shpesh në tremujorin e parë.

Gjithashtu, pas hyrjes në menopauzë, trupi kalon nëpër ndryshime të mëdha me të cilat lëkura mund të bëhet e thatë, e ndjeshme dhe mund të shfaqen parregullsi të tilla si aknet. Lëkura humbet aftësinë e saj për të mbajtur lagështirën dhe i duhet më shumë kohë për t’u rigjeneruar dhe shëruar. Bëhet më e hollë dhe më pak elastike, dhe si rezultat ka një ndjeshmëri dhe parregullsi të shtuar në lëkurë.

Stresi dhe stili i jetës moderne

Gjatë situatave stresuese, trupi ynë prodhon hormone (të tilla si kortizol dhe adrenalinë), neuropeptide (proteina nervore si endorfina dhe insulinë) dhe citokina inflamatore (molekula të vogla proteine që shkaktojnë procese inflamatore) që ndikojnë në sjelljen e gjëndrave dhjamore dhe mund të përkeqësohen probleme me puçrrat.

Advertisement

Stresi është një gjë individuale dhe të gjithë kanë shkaqe të ndryshme. Në botën moderne, zhgënjimi në punë, ankthi në jetën private, problemet e marrëdhënieve dhe sëmundje të ndryshme janë të zakonshme. Por ekziston edhe presioni i shkaktuar nga mediat sociale dhe standardet joreale të bukurisë që imponohen atje çdo ditë.

Është e rëndësishme të përfshini kohën për veten dhe pushimin tuaj në rutinën tuaj ditore. Koha në mediat sociale duhet gjithashtu të jetë e kufizuar.

Kujdes i keq

Lëkura është organi ynë më i madh dhe ajo që i vendosim asaj nga jashtë ndikon edhe në shëndetin e saj. Para së gjithash, është e rëndësishme të kujdesemi për higjienën e rregullt, domethënë pastrimin e lëkurës, dhe ne nuk mund të theksojmë mjaft rëndësinë e heqjes së përbërjes para se të shkojmë në shtrat.

Advertisement

Përveç kësaj, produktet kozmetike dhe përgatitjet e ndryshme që përdorni mund të përmbajnë përbërës që bllokojnë ose thajnë lëkurën dhe shkaktojnë njolla dhe puçrra. Prandaj, është e nevojshme të zgjidhni produkte të testuara dermatologjikisht dhe jo-komedogjene, të cilat do të ushqejnë lëkurën dhe nuk do të përkeqësojnë gjendjen e saj origjinale, qoftë ajo lëkurë normale, e thatë apo e ndjeshme.

Përdor produkte që përmbajnë përbërës që qetësojnë dhe rigjenerojnë lëkurën dhe zvogëlojnë sekretimin e sebumit, siç janë acidet keratolitike dhe niacinamidi.

Produktet e qumështit dhe yndyrat e këqija

Shumë studime kanë gjetur një lidhje midis llojeve të caktuara të ushqimit dhe shfaqjes së akneve. Kështu, ushqimet e pasura me yndyra të këqija, ose acide yndyrore trans, shoqërohen me aknet. Acidet trans-yndyrore mund të gjenden në ushqime të skuqura dhe të përpunuara, produkte furre, margarina dhe meze.

Advertisement

Përveç yndyrave, sheqernat dhe produktet e qumështit kanë një lidhje të rëndësishme me aknet. Kështu, një studim i kryer në më shumë se 24,000 francezë tregoi se konsumimi i pesë gotave qumësht ose një pije që përmban sheqer rrit rrezikun e puçrrave në dy ditët e ardhshme me 50%. Gjithashtu, një racion me patate të skuqura e rrit rrezikun me 54%.

Përqendrohuni në ushqime të plota, të tilla si frutat, perimet, mishi dhe arrat.

Përveç arsyeve të mësipërme, duhet përmendur se problemi me aknet mund të jetë i trashëgueshëm. Mund të jetë gjithashtu një problem shëndetësor i padiagnostikuar ose një efekt anësor i ilaçeve.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy