​Ndryshimet e mëdha që ndodhin në trupin tuaj gjatë dimrit

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gjatë dimrit, ne jemi kryesisht në ambiente të mbyllura, dhe kështu jemi më të ndjeshëm ndaj infeksioneve dhe viruseve. Përveç kësaj, i ftohti mund të ndikojë në trupin tonë në mënyra të ndryshme.

Sidoqoftë, jo të gjithë janë të dëmshëm për shëndetin tonë. Një ndryshim është gjithashtu i dobishëm, dhe kjo është humbja më e lehtë e peshës gjatë kohës më të ftohtë të vitit, raporton BrightSide.

Lexoni se çfarë ndodh me trupin tonë në dimër.

Buzët janë të thata

Advertisement

Në temperatura të ulëta, buzët tona thahen, dhe për ta rregulluar atë, ne shpesh i lagështojmë ato me gjuhën tonë. Sidoqoftë, ky zakon gjithashtu shkakton çarje të buzëve.

Pështyma avullohet shpejt, buzët mbeten të thata. Ai gjithashtu përmban shumë enzima që janë shumë të ashpra dhe mund t’ju bëjnë të ndiheni jo rehat.

Dhëmbët bëhen më të ndjeshëm

Nëse keni dhëmbë të ndjeshëm, mund të ndjeni dhimbje të mprehtë, shpuese kur është ftohtë jashtë.

Advertisement

Ajri i ftohtë mund të depërtojë në nervat thellë në dhëmb dhe kështu të shkaktojë dhimbje dhëmbi.

Sheqeri në gjak rritet

Moti i ftohtë inkurajon trupin të lëshojë kortizol – një hormon stresi që rrit nivelet e sheqerit në gjak. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz kanë më shumë sheqer në gjak me rënie të temperaturës, pasi kur është ftohtë kemi më pak motiv për të ushtruar.

Meqenëse aktiviteti fizik ul sheqerin në gjak, mjekët këshillojnë të ushtroheni në shtëpi gjatë dimrit për të mbajtur nën kontroll nivelet e sheqerit.

Advertisement

Humbni peshë më lehtë

Ndërsa është e vërtetë që shumë njerëz shtojnë peshë gjatë dimrit, është gjithashtu më e lehtë për trupin të djegë kalori kur është e ftohtë.

Kur trupi përshtatet me temperaturat e ftohta, ne prodhojmë nxehtësi dhe djegim energji shtesë.

Rrudhat janë më të theksuara

Advertisement

Dimri nuk është fajtori i plotë për rrudhat e theksuara, por është e vërtetë që lëkura është më e ndjeshme ndaj dëmtimeve në këtë periudhë të vitit.

Për shkak të faktit se gjatë muajve të ftohtë, ka një rënie të lagështisë në ajër, lëkura fillon të thahet. Nuk mund të mbajë mjaftueshëm ujë, gjë që e bën atë të thatë dhe të prirë për rrudha.

Dehidrohemi më shpejt

Gjatë dimrit rrallë ndjehemi të etur dhe shpesh harrojmë të pimë ujë të mjaftueshëm. Meqenëse ftohemi më pak me djersë, zakonisht pimë më pak, duke menduar se jemi mjaftueshëm të hidratuar. Por të ndjeheni më pak të etur nuk do të thotë që trupi ka nevojë për më pak ujë. Është jashtëzakonisht e rëndësishme të pini ujë të mjaftueshëm çdo ditë

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy