Anglia në kërkim të trofeut të parë, Spanja luan për histori, yjet e futbollit përballen në finale e Euro 2024

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Anglia do të përballet me Spanjën në finalen e Euro 2024 të dielën në Berlin, pasi mundi Holandën 2-1 në gjysmëfinale.

Tre Luanët shpresojnë të shkojnë një hap më tej se në Euro 2020 kur humbën finalen me penallti ndaj Italisë.

Por iberikët janë skuadra më e mirë në Euro 2024 deri më tani, teksa kërkojnë trofeun e katërt në histori..

Si kanë përfunduar ndeshjet mes skuadrave?

Advertisement

Kjo do të jetë ndeshja e tretë e Anglisë kundër Spanjës në një Kampionat Evropian me Tre Luanët që kanë triumfuar në dy të mëparshmet.

Në fazat e grupeve të vitit 1980, Anglia mundi Spanjën 2-1 në Napoli – megjithëse të dyja palët e eliminuan.

Dhe në vitin 1996, skuadrat u takuan në Ëembley, me Anglinë që fitoi me penallti pas një barazimi pa gola.

Takimi tjetër i tyre i vetëm në një turne të madh ishte Kupa e Botës 1950, me Spanjën që fitoi 1-0.

Advertisement

Anglia fitoi ndeshjen më të fundit, një fitore 3-2 në Sevilje në Ligën e Kombeve 2018.

Në finalet ndërkombëtare dhe të klubeve, megjithatë, skuadrat spanjolle dominojnë  me 22 suksese radhazi që nga viti 2001.

Ekipi kombëtar ka fituar tre finalet e fundit të turneut të madh, ndërsa nëntë finalet e fundit të Ligës së Kampionëve dhe 10 finalet e Ligës së Evropës që përfshin një skuadër spanjolle dhe një ekip të huaj kanë përfunduar të gjitha me fitoren e La Liga-s.

Ecuria e vështirë e Spanjës drejt finales

Advertisement

Ndërsa Anglia perceptohej të ishte në ‘gjysmën e lehtë’ të shortit të Euro 2024, rruga e Spanjës drejt finales nuk mund të ishte më e vështirë.

Në fazën e grupeve, ata mundën gjysmëfinalisten e Kupës së Botës 2018, Kroacinë dhe kampionen në fuqi të Europianit, Italinë.

Më pas në çerekfinale ata mundën Gjermaninë dhe në gjysmëfinale eliminuan kampionët e botës 2018, Francën.

Jo vetëm kaq, por i kanë fituar të gjashtë ndeshjet pa pasur nevojë për penallti. Asnjë ekip nuk e ka arritur këtë në një kampionat evropian më parë.

Advertisement

Ata janë edhe golashënuesit më të mirë në turne me 13 gola.

Spanja ka gjithashtu histori në Europian, duke e fituar atë në 1964, 2008 dhe 2012. Ata po përpiqen të bëhen kombi i parë që e fiton atë katër herë.

Spanja ka yllin e turneut

Nëse Spanja fiton, ky turne ka të ngjarë të hyjë në histori si turneu i Lamine Yamal.

Advertisement

Lojtari 16-vjeçar i Barcelonës u bë lojtari më i ri i Kampionatit Evropian kur filloi si titullar ndeshjen e tyre hapëse kundër Kroacisë.

Në gjysmëfinale, goli i tij e bëri atë golashënuesin më të ri në një Euro apo Kupën e Botës, duke thyer rekordin e Peles. Ai gjithashtu theu rekordin e Peles për lojtarin më të ri në një gjysmëfinale në secilin turne.

Jo vetëm që ai ka luajtur – dhe ka shënuar një nga golat e turneut – por statistikisht ai ka qenë gjithashtu një nga lojtarët më të mirë, me tre asistime dhe 13 raste të krijuara.

Yamal luan në krahun e djathtë dhe në të majtë ka qenë një nga yjet e tjerë të turneut, Nico Williams i Athletic Bilbao, i cili është vetëm 21 vjeç.

Advertisement

Dyshja, të cilët janë bërë miq të ngushtë, festojnë ditëlindjen në dy ditët para finales.

Skuadra e Luis de la Fuente ka gjithashtu liderin aktual në garën e Këpucës së Artë: mesfushorin e Leipzig, Dani Olmo. Pavarësisht se ka startuar vetëm në dy ndeshje, ai ka shënuar tre gola – baraz me katër lojtarë të tjerë – por me dy asistime.

Një tjetër pretendent për lojtarin e turneut është mesfushori mbrojtës i Spanjës, Manchester City, Rodri.

28-vjeçari, i cili ka lindur në ditën kur Anglia eliminoi Spanjën nga Euro ’96, ka humbur vetëm një nga 79 ndeshjet e tij të fundit për klubin dhe kombëtaren. /vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy