Historia prekëse që fsheh numri 304, çfarë mesazhi dha Lamine Yamal pas golit ndaj Francës

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Lamin Yamal është duke jetuar ëndrrën më të madhe që mund të kishte çdo adoleshent, duke qenë pjesë e rëndësishme e kombëtares spanjolle, e cila e sheh veten në finalen e Euro 2024.

Pak para se të mbushte 17-vjeç, golashënuesi më i ri në historinë e Europianëve dhe Botërorëve, bëri që i gjithë planeti të flasë për golin historik që arriti ndaj Francës në gjysmëfinale.

Mbrëmjen e kaluar pasi e dërgoi topin në rrjetën e “gjelave” në minutën e 21-të të ndeshjes, ai vrapoi drejt pankinës së skuadrës së tij duke festuar krah bashkëlojtarëve.

Si pjesë e festës së tij, ai formon me gishta një 3, një 0 dhe një 4 (304). Dhe kjo për një arsye prekëse.

Advertisement

Këto janë tre shifrat e fundit të kodit postar të lagjes Rocafonda (08304), një nga lagjet më të varfra në Katalonjë, të cilën e djathta ekstreme VOX e quajti “pleh shumëkulturor”.

Yamal u rrit në Rocafonda. Pjesa më e madhe e familjes së tij ende jeton atje. Në fakt, jashtë një furre të vogël buke, e drejtuar deri vonë nga kushërinjtë e tij dhe xhaxhai i Abdul, është një mural i Yamal i veshur me një fanellë të Barcelonës, i rrethuar nga flamujt e Marokut (vendi i origjinës së babait të tij) të Guinesë Ekuatoriale (nëna e tij) dhe Spanjës, ku ai lindi.

Rocafonda është një nga lagjet më të varfra në zonën Maresme të Barcelonës. Megjithatë, Yamal ka përqafuar vazhdimisht rrënjët e tij dhe festimi i tij vepron si një shenjë për qytetin e tij të lindjes.

Ndërkohë familja e tij e ka ndjekur nga tribuna kualifikimin e Spanjës ndaj Francës ku motra dhe i tij kanë shpërthyer në lot pas golit të Yamal.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy