“High School Musical”, shfaqja do të vihet në skenë nga nxënësit e liceut artistik

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“High School Musical”, shfaqja do të vihet në skenë nga nxënësit e liceut artistik

Për katër ditë me radhë nxënësit e liceut artistik “Jordan Misja” do të sjellin në skenë musical-in e njohur “High School Musical”. Një vepër komplekse, ku talentet e rinj të përzgjedhur përmes audicioneve, këndojnë, aktrojnë dhe kërcejnë duke kombinuar njëkohësisht gjithë kompleksitetin skenik në një performancë live, nën regjinë e Klaudia Hilës.

 

KLAUDIA HILA

REGJISORE

Advertisement

“Puna ka qenë e vështirë, sfiduese, por e jashtëzakonshme. shquhem në fakt për energji por energjia e tyre është e jashtëzakonshme. sepse ata janë artistë të rinj të cilët padiskutim nesër do të jenë e ardhmja e këtij vendi.”

 

 

Në mbështetje të këtyre talenteve është rikthyer në Shqipëri dhe sopranoja Linda Kazani, e cila pas një pune intensive dhe njohjes me liceistët, i sheh ata tepër premtues për të ardhmen.

Advertisement

 

LINDA KAZANI

SOPRANO

“Është shumë e vështirë sepse fëmijët janë të pastërvitur në këtë zhaner. Nuk e kanë akoma të njohur as teatrin muzikor, nuk dinë akoma të aktrojnë. Janë goxha të interesuar deh e shohin si një mundësi të re për një treg të ri pune jo vetëm me muzikën klasike por dhe me muzikën e lehtë.” 

Advertisement

 

Ndonëse marrin pjesë për herë të parë në një musical të gjithë së bashku, solistët e shfaqjes duket se janë përshtatur në role pavarësisht vështirësive skenike.

 

 

Advertisement

“Është goxha e vështirë s ne këtu jemi mësuar me muzikën klasike dhe parësore kemi zërin por jo interpretimin skenik. Por me pak ndihmë nga profesorët tanë besoj se ja dolëm.”

 

Drejtoresha e Liceut artistik, Etleva Kolnikaj, premton se kjo traditë muzikore do të vijojë e do të ketë një ftesë të hapur edhe për gjimnazistët e tjerë të kryeqytetit.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy