“I plakem vajzat para kohe”/ Natasha Lako zbulon të pathënat e filmit “Mësonjëtorja”

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“I plakem vajzat para kohe”/ Natasha Lako zbulon të pathënat e filmit “Mësonjëtorja”

“Mësonjëtorja”, një prej filmave qe përmes imazhit të gruas dhe kontributit të saj i bën homazh rezistencës kombëtare për gjuhën shqipe, vjen i restauruar nga Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit. Ky prodhim artistik i vitit 1979, me regji të Muharrem Fejzos, skenar nga Natasha Lako dhe muzikë nga Limos Dizdari, u shfaq mbrëmjen në ambientet e Pallatit të Brigadave.

 

E ftuan në “Vizionin e Pasdites” me Brikena Priftin, skenaristja Natasha Lako nxorri në pah vlerat e filmit por edhe të figurës së gruas në botën maskiliste.

 

Advertisement

Ajo shton se vetëm në filmin “Mësonjëtorja”, vajza del në një rol heroine, pa u mbuluar me shami për tu dukur më e madhe në moshë, siç ka ndodhur në prodhimet e tjera kinematografike.

 

E di pse është Mësënjtorja, sidomos për vajzat shqiptare, një nga filmat më të mirë? Sepse për herë të parë është figura kryesore është vajzë. Në këtë botë maskiliste është vështirë që të ketë në qendër heroinë një grua dhe në filmat e kinematografisë shqiptare ka shumë filma të arritur por ky është ndër filmat e parë për një heroinë dhe një figurë kombëtare që i është kushtuar mësueses së parë Sevasti Qirjazi.

 

Advertisement

Më pëlqen të quhet një nga filmat më të mirë. Këto aktoret më të bukura që kemi pasur, rrallë kanë pasur një rol tërheqës dhe shumë shpejt në u vumë një shami në kokë dhe i plakën të gjitha para kohe dhe i mësuam  në rolin e nënës së sakrifikuar. Kjo është në kulmin e rinisë si personazh dhe njeri i historisë shqiptare. Ëshë bukur kur vihet një grua në qendër”, tha Natasha Lako.

 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy