Anglia po përballet me inflancionin më të lartë në 40 vite/ Banka e britanisë rrit normën e interesit

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Anglia po përballet me inflancionin më të lartë në 40 vite/ Banka e britanisë rrit normën e interesit

Britania e Madhe po përballet me inflacioni më të lartë në 40 vite.

Sot bordi i Bankës së Britanisë vendosi të rrisë normin bazë të interesit në 2.25% . Ky është niveli më i lartë i interesit që nga viti 2008.

Advertisement

Rritja e çmimeve, faturave të energjisë, dhe karburantit po detyron familjet të frenojnë shpenzimet e tyre, argmentoi banka.

Vendimi vjen një ditë përpara se qeveria britanike të lëvrojë 150 miliardë paund për të subvencionur çmimin e energjisë, çka do të mbronte familjet nga rritja e faturave.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy