Apple-Amazon bllokojnë platformën që përdoret nga mbështetësit e Trump

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Apple dhe Amazon pezulluan platformën “Parler”  nga App Store dhe nga shërbimi web, pasi sipas tyre ky aplikacion nuk  ka marrë masat e duhura për të parandaluar përhapjen e postimeve që nxisin dhune.

Ky vendim erdhi një ditë pasi Google hoqi shërbimin nga depozita e shkarkimeve të aplikacioneve, që njihet si “Play Store”.

Advertisement

Parler, është një një  platformë e medias sociale e ngjashme me tëitter, e cila përdoret nga shumë përkrahës të presidentit Donald Trump.

Tëitter bllokoi llogarinë e presidentit amerikan me pretendimin se ai do ta përdorte atë për të nxitur një sulm tjetër të ngjashëm si ai në Kongres me 6 janar.

Edhe Facebook i ka ndaluar postimet në llogarinë e Donald Trump, të paktën deri në përurimin e Presidentit të zgjedhur Joe Biden.

Advertisement

Për këtë arsye mbështetësit e Trump i janë bashkuar faqeve alternative të mediave sociale, të cilat nuk i kanë filtruar postimet.

Aplikacionet Parler, Newsmax dhe Rumble, kanë refuzuar qasjen e Facebook dhe Tëitter për etiketimin dhe kufizimin e të ashtuquajturave teori konspirative.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2020 Struga.info | Privacy policy