Arrestohet kryebashkiaku i Odesës, akuza për korrupsion

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Arrestohet kryebashkiaku i Odesës, akuza për korrupsion

Kryebashkiaku i Odesës është arrestuar si i dyshuar për përfshirje në korrupsion. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se Hennadii Trukhanov, u vu në pranga në kuadër të një hetimi në bazë së të cilit dyshohet se ai është përfshirë në akte korruptive.

 

Ai përballet me akuzat për përvetësim 1.9 milionë funte.

 

Advertisement

Prokurorët vendas njoftuan se kryebashkiaku i Odesës do të qëndrojë nën arrest për të paktën 60 ditë.

 

Hennadii Trukhanov u zgjodh në vitin 2014 dhe ka qenë nën hetim që nga viti 2017 mbi akuzat për përvetësim të cilat ai i ka mohuar.

 

Advertisement

Ukraina ka nisur që në fillim të këtij vitit përpjekjet për të larguar nga pushteti zyrtarët e korruptuar, ndërsa 11 zyrtarë raportohet të kenë dhënë dorëheqjen apo janë shkarkuar.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy