As Michelle Obama e as Hillary Clinton, kjo është Zonja e Parë më e dashur nga amerikanët

Pinterest LinkedIn Tumblr +
As Michelle Obama e as Hillary Clinton, kjo është Zonja e Parë më e dashur nga amerikanët

Nga Jackie O te Michelle Obama, çdo Zonjë e Parë ka lënë gjurmë në Shtëpinë e Bardhë, duke kombinuar rolet e zonjës dhe figurës ikonike. Duke vlerësuar faktorë të tillë si angazhimi dhe kontributi i tyre për kombin, arritjet e tyre dhe imazhi i tyre publik, përdoruesit e Quora vlerësuan dhe votuan për Zonjat e Parë më të njohura të SHBA-së, dhe këtu janë 7 të preferuarat tona kryesore.

1. Jackie Kennedy Onassis

Jackie Kennedy Onassis ishte një nga figurat më botërore dhe më ikonike që kaloi nëpër Shtëpinë e Bardhë dhe një simbol i stilit dhe magjepsjes. Si Zonja e Parë e SHBA-së ajo regjistroi një term shumëdimensional, me fokus zhvillimin e artit dhe kulturës, promovimin e historisë amerikane dhe rinovimin e Shtëpisë së Bardhë.

Përveç kësaj, pas vrasjes së bashkëshortit të saj John F. Kennedy, “Jackie O” vazhdoi të luante një rol të rëndësishëm në jetën shoqërore dhe kulturore të vendit, duke ruajtur reputacionin e saj si një nga zonjat e para më të dashura dhe mbresëlënëse të Amerikës.

Advertisement

2. Eleanor Roosevelt

Eleanor Roosevelt, megjithë hezitimin e saj fillestar për t’u bërë Zonja e Parë e SHBA-së, ka lënë një trashëgimi shumë të madhe përkrah Franklin Roosevelt. E dallueshme ndër të tjera është mbështetja për shkaqe progresive si të drejtat e grave, strehimi me të ardhura të ulëta dhe punësimi i të rinjve.

Ndryshe nga Zonjat e tjera të Para, Eleanor Roosevelt pushtoi mjaft vëmendjen politike, duke mbajtur konferenca javore për shtyp me gazetare femra, duke bërë turne, duke u shfaqur në emisione radiofonike dhe duke kontribuar në botime të ndryshme. Fryma e saj e paepur është karakteristikë e qëndrimit të saj historik.

3. Michelle Obama

Advertisement

Michelle Obama, gruaja e Barack Obamës, u bë veçanërisht e dashur si Zonja e Parë e SHBA-së si për stilin e saj, ashtu edhe për punën e saj në mbështetjen e ushqimit të shëndetshëm, të drejtave të fëmijëve, arsimimit dhe të drejtave të komunitetit LGBTI.

Puna e Michelle Obama përfshinte fushatën “Le të lëvizim!” për ushqimin e shëndetshëm dhe luftimin e mbipeshes, mbështetjen e familjeve ushtarake, promovimin e rëndësisë së arsimit dhe mbështetjen e të drejtave të grave.

4. “Lady Bird” Johnson

Claudia Alta Johnson, e njohur më mirë me dashuri si “Lady Bird”, mori rolin e Zonjës së Parë pas ikonës Jackie Kennedy dhe me meritë fitoi vendin e saj si një nga Zonjat e Parë më të dashura të vendit. “Ndjeva sikur po dilja papritmas në skenë duke luajtur një rol që nuk e kisha luajtur kurrë më parë”, dëgjohet të thotë ajo në dokumentarin “The Lady Bird Diaries”, duke iu referuar marrjes së detyrës si Zonja e Parë pas vrasjes së John F. Kennedy.

Advertisement

Përpjekjet e saj të palodhura në fushatën zgjedhore të Lyndon Johnson-it në vitin 1964 e bënë atë të dashur për publikun. Nga pozita e zonjës së parë të SHBA-së, e më pas, ajo luftoi për të drejtat civile, çështjet mjedisore, si dhe të drejtat e grave. Ajo ishte një avokate e grave që punonin dhe ndikoi që burri i saj të emëronte gratë në poste qeveritare.

5. Hillary Clinton

Si Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara gjatë mandatit të bashkëshortit të saj, Bill Clinton, Hillary Clinton kishte një prani aktive dhe ndërmori shumë iniciativa, si përpjekja e saj për të përmirësuar sektorin e shëndetësisë.

Nga viti 1993 deri në vitin 2001, Hillary Clinton, përveç zyrës së zakonshme të Zonjës së Parë në Krahun Lindor të Shtëpisë së Bardhë, mbante një zyrë brenda Krahut Perëndimor, madje ishte në rrethin e brendshëm të administratës së Shtëpisë së Bardhë, duke pasur akses të veçantë dhe kompetencat ndërsa ajo konsiderohej nga shumë si një këshilltare aktive e presidentit.

Advertisement

6. Abigail Adams

Abigail Adams ishte gruaja e Presidentit të dytë të SHBA, John Adams, i cili ishte një nga themeluesit e SHBA. Ajo ishte një nga zonjat e para më të arsimuara të Shteteve të Bashkuara dhe ishte aq aktive e përfshirë në politikë sa kundërshtarët e quanin “Zonja Presidente”.

Si Zonjë e Parë ajo përdori rolin e saj për të promovuar të drejtat e grave për arsimim dhe heqjen e skllavërisë. Abigail mbajti një orar të rreptë ditor, duke filluar orarin e saj në 5 të mëngjesit dhe duke marrë pjesë në diskutime politike, diçka e pazakontë për gratë e kohës.

7. Laura Bush

Advertisement

Gjatë qëndrimit të saj si Zonjë e Parë, Laura Bush, gruaja e George W. Bush, mbrojti me pasion çështjet e shëndetësisë dhe arsimit. Duke ndjekur gjurmët e vjehrrës së saj, ajo gjithashtu mbrojti pa u lodhur mirëqenien e grave në mbarë botën. Edhe pse ajo nuk u përfshi në role të hapura politike si disa nga paraardhësit e saj, ndikimi i saj ishte i pamohueshëm.

Ndër të tjera, ajo organizoi një panair kombëtar librash me autorë amerikanë, fitoi lëvdata për mbështetjen e saj të dhembshur ndaj të mbijetuarve të 11 shtatorit dhe ishte shumë e zëshme për keqtrajtimin e grave afgane nga talebanët. /vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy