“Autorët luajtën me fatin”, avokati i biznesmenit të ekzekutuar: Ata kishin studiuar lëvizjet

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“Autorët luajtën me fatin”, avokati i biznesmenit të ekzekutuar: Ata kishin studiuar lëvizjet

Kanë dalë detaje të reja nga ekzekutimi mafizo i biznesmenit grek Christos Gialia pak ditë më parë.

Mediat greke raportojnë se nga hetimet e deritanishme të policisë rezulton se autorët kanë studiuar me detaje të gjitha lëvizjet e biznesmenit.

“Prothothema” shkruan se autorët kanë zgjedhur të shmangin rrugët kryesore për të mos u regjistruar nga kamerat, duke iu afruar vendit ku kanë ngritur një pikë jo të dukshme ku dhe kanë kryer ekzekutimin.

Pasi kanë ekzekutuar biznesmeninata i kanë vënë flakën në automjetin e tij, për të shkatërruar provat, dhe janë zhdukur për vetëm 30 sekonda.

Advertisement

Më pas ata janë arratisur nëpër male, shenjë që kishin përgatitur në mënyrë metodike, duke bërë një hartë të plotë të zonës, ndërsa fakti që arritën të largoheshin me shpejtësi nga vendi i ekzekutimit dhe të zhdukeshin në pyll me motoçikletë, tregon eksperiencën e shoferi dhe njohja e mirë e zonës, shkuan Protothema.

Avokati i biznemenit të ekzekutuar është shprehur se vrasja ishte e vrazhdë dhe se autorët rrezikuan shumë, pasi pranë vendit ku është kryer krimi ishte banesa e 49-vjeçarit ku dhe ndodheshin truproja të tij.

“Vrasësit luajtën shumë me fatin, sepse në pak sekonda do të ishin një ose dy roje në vendin e ngjarjes pasi ishin në shtëpi për 24 orë ndërsa dy të tjerët, përfshirë ekipin e sigurisë së Christos Gialia, ishin në fabrikë”, tha avokati.

Ndër të tjera ia ka deklaruar se ata që e bënë këtë e dinin që nuk kishte kamera në vendin e vrasjes dhe se nuk ka informacion nëse Christos Gialia ka pasur njeri që mund t ketë pasur mosmarrëveshje.

Advertisement

Në të njëjtën kohë, ai hodhi poshtë çdo përfshirje të biznesmenit në vrasjen e ish-bashkëshortes së tij, duke thënë se “tre fëmijët e tij, mes tyre një vajzë 22-vjeçare, pronare e një kompanie dhe djali i tij i madh, i cili është zv. kryebashkiaku i Mandras, nuk do të pranonin të ishin bashkë me vrasësin e saj të nënës së tyre”.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy