Barcelona do të ndalojë dhënien me qira të apartamenteve për turistët

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Barcelona, ​​një destinacion kryesor spanjoll për pushime, ka njoftuar se do të ndalojë dhënien me qira të apartamenteve për turistët deri në vitin 2028, një veprim i papritur drastik pasi kërkon të frenojë kostot e larta të strehimit dhe ta bëjë qytetin të jetueshëm për banorët.

Kryetari i qytetit, Jaume Collboni, tha të premten se deri në nëntor 2028, Barcelona do të heqë licencat e 10,101 apartamenteve të miratuara aktualisht si qira afatshkurtra.

“Ne po përballemi me atë që besojmë se është problemi më i madh i Barcelonës,” tha Collboni në një ngjarje të qeverisë së qytetit.

Deri në 25,000 turistë mbërrijnë në qytet çdo ditë.

Advertisement

Bumi i qirave afatshkurtra në Barcelonë, qyteti më i vizituar i Spanjës nga turistët e huaj, bëri që disa banorë të mos përballonin një apartament pasi qiratë u rritën me 68% në 10 vitet e fundit dhe kostoja e blerjes së një shtëpie u rrit me 38%.

Spanja renditet ndër tre vendet më të vizituara në botë.

Qeveritë lokale kanë njoftuar kufizime për qiratë afatshkurtra në vende të tilla si Ishujt Kanarie të Spanjës, Lisbona dhe Berlin në dekadën e fundit./living

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy