Biden mirëpret urdhër-arrestimin për Putinin

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Biden mirëpret urdhër-arrestimin për Putinin

Presidenti amerikan, Joe Biden, e ka mirëpritur vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare Penale për të lëshuar urdhërarrestim kundër homologut të tij rus, Vladimir Putin.

 

Gjykata e ka akuzuar Putinin për kryerje të krimeve të luftës në Ukrainë – diçka që presidenti Biden ka thënë se lideri rus “e ka bërë qartë”.

 

Advertisement

Pretendimet fokusohen në dëbimin e paligjshëm të fëmijëve nga Ukraina në Rusi, prej nisjes së luftës së Moskës, më 2022. Moska i ka hedhur poshtë këto pretendime dhe e ka cilësuar urdhërarrestimin si “fyes”.

 

Ka shumë pak mundësi që të ketë rezultat nga ky veprim, pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale nuk ka fuqi për të arrestuar të dyshuarit në Rusi, pa bashkëpunim me Qeverinë ruse.

 

Advertisement

Rusia nuk është shtet anëtar në këtë gjykatë me seli në Hagë, çka nënkupton se ajo nuk ka autoritet në territorin rus.

 

Megjithatë, vendimi mund të prekë Putinin në mënyra tjera, siç është pamundësia për të udhëtuar në botë.

 

Advertisement

Ai mund të arrestohet nëse këmba e tij shkel në një prej 123 vendeve anëtare të gjykatës.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy