Blinken në Paris për Gazën dhe Ukrainën, do të takohet edhe me Macron

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Blinken në Paris për Gazën dhe Ukrainën, do të takohet edhe me Macron

Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken ndodhet në Francë për të diskutuar mbështetjen për Ukrainën dhe situatën në Lindjen e Mesme me liderët francezë.

Uashingtoni do të ashpërsojë qëndrimin e tij ndaj luftës së Izraelit në Gaza.

Anthony Blinken do të takohet me Presidentin Emmanuel Macron, ministrin e Jashtëm francez Stéphane Céjournay dhe ministrin e Mbrojtjes Sébastien Lecorny përpara se të niset për në Bruksel për të marrë pjesë në takimin ministror të NATO-s të nesërmen.

Së bashku me ministrin francez të Mbrojtjes, Anthony Blinken do të vizitojnë fabrikën e Nexter, një degë e KNDS franko-gjermane që prodhon sistemet e artilerisë Cezar të dërguara në Kiev.

Advertisement

Franca, e cila mbajti një samit në fund të shkurtit për të rritur mbështetjen për Ukrainën, u ka bërë thirrje aleatëve të saj të shtojnë përpjekjet për të mposhtur Rusinë.

Sekretari amerikan i shtetit do të takohet më pas me homologun e tij francez, i cili ishte në Kajro të shtunën për çështjen e luftës në Gaza dhe dje në Pekin, ku i bëri thirrje Kinës “t’i dërgojë mesazhe të qarta Rusisë”.

Sipas njoftimit të ministrisë së Jashtme të Francës, do të diskutohet për krizat e mëdha ndërkombëtare në Lindjen e Mesme dhe Ukrainë, por edhe për krizën në Sudan. Përgatitjet për samitin e NATO-s në korrik në Uashington do të diskutohen gjithashtu.

“Sa i përket Ukrainës, synimi është vazhdimi dhe forcimi i mbështetjes për Kievin”, u theksua nga rrethimi i Stephane Sejourne./vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy