Cannavaro tregon të fshehtat e trofeut të Botërorit dhe si iu prish ai, sapo u kthyen në Itali

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Është trofeu më i rëndësishëm në sport. Kuë që çdo futbollist profesionist ëndërron ta ngrejë në qiell, duke u bërë legjendë. Gjithmonë. Për këtë pyesni Fabio Cannavaro. Në një Instagramit të drejtpërdrejtë të këtyre javëve të vështira, ish-kapiteni i Italisë, që fitoi Kupën e Botës 2006, tashmë trajner i Guangzhoue Evergrande, zbuloi se si trofeu i Botërorit të fituar në Berlin u prish, sapo kombëtarja axurre u kthye triumfuese në italy.

Për kureshtjen e Pio dhe Amedeo, me të cilët ndau transmetimin direkt në rrjetet sociale, si dhe të spektatorëve, Cannavaro zbuloi atë që ndodhi në verën e vitit 2006: “Trofeu i Kupës së Botës është i gjithi i artë. Ajo që shihni në TV, në fushë dhe në festime, është i vërteti. Sapo lojtarët të futen në dhomat e zhveshjes, megjithatë, personat përgjegjës të FIFA-s vijnë me çantë, e marrin atë dhe të dorëzojnë një tjetër. Ajo që sollëm në Romë ishte një kopje dhe u prish sapo mbërritëm në Itali”.

Kupa është aq e shenjtë, saqë, siç përmend Cannavaro, mund të ngrihet vetëm me doreza të bardha. Por, nëse jeni kampion bote, gjithçka ndryshon: “Në Botërorin e Afrikës së Jugut shkova ta dorëzoja trofeun para dy finalistëve. E kappa me dorë, por menjëherë, njëri nga personat e FIFA-s më tha të vishja dorezat. Pastaj, një tjetër i ndërhyri: “Jo, ai është i vetmi që mund ta prekë me duar”.

Si Cannavaro, vetëm legjendat e tjera të pavdekshme; nga Casillas te Lahm, nga Cafu te Maradona, e kanë pasur këtë fat. Për ta, rregulli i dorezave të bardha nuk ekziston…

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy