Çfarë do të thotë shpallja fajtor e Trump për zgjedhjet amerikane

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Çfarë do të thotë shpallja fajtor e Trump për zgjedhjet amerikane

BBC

Dënimi penal i Donald Trump shënon një pikë historike në SHBA. Ai është i pari ish-president ose president në detyrë i SHBA-së që shpallet fajtor për një krim.

Ndërsa Trump planifikon apelimin e tij dhe pret një dënim më 11 korrik që teorikisht mund të përfshijë burgim dhe një gjobë të madhe, nuk është shumë herët për të marrë në konsideratë pasojat politike.

Kjo do të jetë e vështirë, megjithatë, duke qenë se kjo nuk ka ndodhur kurrë më parë.

Advertisement

“Ne shpesh shikojmë në histori për të gjetur një lloj aluzioni të asaj që do të ndodhë”, thotë Jeffrey Engel, drejtor i Qendrës për Historinë Presidenciale në Universitetin Metodist Jugor.

Trump siguroi nominimin presidencial republikan në fillim të këtij viti dhe është planifikuar të kurorëzohet në konventën e partisë vetëm disa ditë pas dënimit të tij.

Sondazhet tregojnë se ai është në një garë të fortë me Presidentin Joe Biden dhe mban një avantazh të lehtë në shumë shtete kyçe që do të vendosin zgjedhjet. Por këto sondazhe ofrojnë gjithashtu dëshmi se kjo bindje mund të ndryshojë.

Në exit poll-et e kryera gjatë zgjedhjeve paraprake republikane këtë dimër, një numër dyshifror i votuesve thanë se nuk do të votonin për ish-presidentin nëse ai dënohej për një krim.

Advertisement

Një sondazh i prillit nga Ipsos dhe ABC News zbuloi se 16% e atyre që mbështesin Trumpin do të rishikonin mbështetjen e tyre në një situatë të tillë.

Megjithatë, ato ishin bindje hipotetike. Dhe në atë kohë ai po përballej me katër çështje penale, duke përfshirë akuzat në lidhje me një komplot të supozuar për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2020 dhe trajtimin e tij të dokumenteve të klasifikuara pasi u largua nga Shtëpia e Bardhë.

Tani ata votues mund të bëjnë gjykimin e tyre bazuar në një bindje reale.

“Vendimi i vërtetë do të jetë më 5 nëntor, nga njerëzit”, tha Trump, pak çaste pasi doli nga salla e gjyqit.

Advertisement

Doug Schoen, një anketues i cili ka punuar me presidentin demokrat Bill Clinton dhe kryetarin e pavarur të bashkisë së Nju Jorkut, Michael Bloomberg, thotë se votuesit amerikanë mund të ndihen më pak të fortë për rastin e ryshfetit deri atëherë, sepse ai lidhet me ngjarjet që ndodhën tetë vjet më parë.

“Ndërsa nuk është gjë e mirë të dënohesh për një krim, ajo për të cilën votuesit do të mendojnë në nëntor është inflacioni, kufiri jugor, konkurrenca me Kinën dhe Rusinë dhe paratë që po shpenzohen për Izraelin dhe Ukrainën”, tha ai.

Megjithatë, edhe një rënie e lehtë e mbështetjes së Trump mund të jetë e mjaftueshme për të marrë rëndësi në llojin e garës së mund të bëhen këto zgjedhje. Nëse disa mijëra votues që përndryshe do të kishin mbështetur ish-presidentin qëndrojnë në shtëpi në një shtet kyç si Wisconsin apo Pennsylvania, mund të bëjë ndryshimin.

“Unë mendoj se do të ketë një ndikim dhe do ta dëmtojë atë si kandidat”, thotë Ariel Hill-Davis, bashkëthemeluese e Grave Republikane për Progres, një grup që ka kërkuar të largojë partinë nga Trump.

Advertisement

Ajo thotë se votuesit e rinj dhe ata që janë të arsimuar në universitet dhe jetojnë në periferi kanë qenë të shqetësuar për sjelljen e Trump dhe qasjen e tij ndaj qeverisjes.

“Këta votues me të vërtetë hezitojnë të kthehen në linjë me Partinë Republikane të kryesuar nga Donald Trump”, thotë ajo. “Vendimi për ta shpallur fajtor do të forcojë më tej këto shqetësime.”

Por republikanët kryesorë, shumë prej të cilëve morën pjesë në gjyq në një shfaqje besnikërie ndaj kandidatit të partisë, u mblodhën shpejt pas tij.

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Mike Johnson e quajti atë një ditë të turpshme në historinë amerikane.

Advertisement

“Ky ishte një ushtrim thjesht politik, jo ligjor”, tha ai.

Për tetë vjet, ekspertët dhe kundërshtarët kanë parashikuar kolapsin e afërt politik të Trump, vetëm për t’u provuar se është i gabuar. Fushata e tij presidenciale e 2016-ës u ndërpre nga skandale që me gjasë do të kishin goditur një politikan tipik, duke përfshirë bisedën e regjistruar të Trump në Access Hollywood për ngacmimin ndaj grave që u referua disa herë në këtë gjyq.

Partia e Trump qëndroi kryesisht me të përmes dy shkarkimeve dhe përfundimit kaotik të presidencës së tij, gjatë së cilës Kapitoli i SHBA u sulmua nga një turmë e mbështetësve të tij.

E gjithë kjo nuk e pengoi ish-presidentin të ndërmerrte një rikthim në politikë që e ka vënë atë në pozicionin për të rifituar Shtëpinë e Bardhë në nëntor.

Advertisement

“Është aksiomatike në këtë pikë, por mbështetja e vazhdueshme e Trump, pavarësisht nga lloji i skandalit që do të kishte shkatërruar fjalë për fjalë çdo kandidat tjetër të mëparshëm në historinë amerikane, është me të vërtetë befasuese”, thotë Engel.

Ky dënim historik penal mund të rezultojë i ndryshëm – veçanërisht nëse apelimet e Trump dështojnë dhe ai përballet me perspektivën e burgut.

Ose mund të jetë thjesht e fundit në një seri të gjatë ngjarjesh në dukje shkatërruese që, në pamje të pasme, kanë qenë vetëm përplasje në rrugën e Trump drejt pushtetit.

Allan Lichtman, profesor në Universitetin Amerikan, ka ndërtuar një model politik që ka parashikuar me sukses fituesin e çdo gare presidenciale që nga viti 1984. Megjithatë, ai pranon se dënimi penal i Trump mund të jetë lloji i kthesës “kataklizmike dhe të paprecedentë” që hedh model për një lak dhe ndryshon rrjedhën e historisë.

Advertisement

“Librat e historisë do ta regjistrojnë këtë si një ngjarje vërtet të jashtëzakonshme, të paprecedentë, por shumë do të varen nga ajo që do të ndodhë më pas”, thotë ai.

Gjykimi përfundimtar Trump do të vijë në duart e votuesve në nëntor. Nëse ish-presidenti mposhtet, shpallja e tij fajtor ka të ngjarë të shihet si një nga arsyet pse.

Nëse ai fiton, mund të bëhet vetëm një shënim i karrierës së trazuar politike të Trump, por me pasoja.

Historia shkruhet nga fituesit, siç e dimë të gjithë”, thotë Engel. /vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy