Çfarë po ndodh me kafenë? Paralajmërohet rritje e çmimeve

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Çfarë po ndodh me kafenë? Paralajmërohet rritje e çmimeve

Kafeja, një zakon i preferuar i miliona konsumatorëve në mbarë botën, së shpejti mund të bëhet më e shtrenjtë, pasi një tregues kryesor i çmimit të ekspresit sapo ka arritur një nivel të ri. Shumëllojshmëria e njohur e kafesë robusta është baza për kafenë ekspres dhe të çastit. Dhe Vietnami prodhon sasinë më të madhe të këtij varieteti, e ndjekur nga Brazili.

Një thatësirë ​​e gjatë e shkaktuar nga fenomeni “El Niño” në Vietnam ngriti çmimin e kontratave të së ardhmes robusta të mërkurën në nivelin më të lartë në të paktën 16 vjet, raportoi Bloomberg.

Vietnami prodhon më shumë se një të tretën e robustës në botë, sipas Departamentit Amerikan të Bujqësisë. Në dhjetor, ai parashikoi se Brazili do të korrte më pak këtë vit për shkak të çështjeve klimatike, ndërsa Vietnami do të eksportonte më pak grurë për shkak të furnizimeve të përgjithshme më të ulëta se vitin e kaluar. Thatësira e këtij viti në Vietnam mund të zgjasë ciklin e furnizimit të ulët, duke dëmtuar prodhimin e vitit të ardhshëm.

Muajin e kaluar, shoqata e Vietnamit e kafesë tha se eksportet mund të bien deri në 20 për qind në 12 muajt që përfundojnë në shtator, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Advertisement

“Nuk mund të themi se kur çmimet do të arrijnë kulmin”, tha për Bloomberg Tran Thi Lan Anh, zëvendësdrejtor i eksportuesit vietnamez Vinh Hiep Co. Ai tha se fermerët dhe agjentët besojnë se kostoja e kokrrave të kafesë mund të rritet me 15% për kilogram nga çmimet aktuale.

Çmimi i Robustës është rritur gjithashtu për shkak të grumbullimit. Disa fermerë vietnamezë nuk po i shesin kokrrat e tyre të kafesë, duke mbajtur deri në 13 për qind të të korrave të këtij viti me shpresën për t’i shitur kokrrat me çmime më të larta më vonë, raportoi Bloomberg. Vietnami po importon gjithnjë e më shumë varietete më të lira të kafesë robusta nga Brazili për të përmbushur kërkesën lokale në rritje, raportoi Bloomberg muajin e kaluar.

Dhe ndërsa të ardhurat e disponueshme rriten në të gjithë Azinë, konsumatorët po blejnë gjithashtu më shumë kafe. Vendet aziatike konsumuan 15% më shumë kafe vitin e kaluar sesa në 2018 – kërcimi më i madh i çdo rajoni dhe ende shumë më pak se sa konsumoi Evropa, sipas të dhënave nga Organizata Ndërkombëtare e Kafes.

Çmimet më të larta të kokrrave të kafesë dhe cikli vicioz që ka nisur në treg për pijen e dashur do të marrë pak kohë për t’u zbritur tek konsumatorët, kështu që kostoja e kafesë tuaj është e sigurt për momentin, siguruan analistët. /vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy