Covid-19 bllokon një qytet të tërë, 4 milionë banorë totalisht të izoluar në shtëpi

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Covid-19 bllokon një qytet të tërë, 4 milionë banorë totalisht të izoluar në shtëpi

Autoritetet kineze kanë urdhëruar bllokimin e Lanzhou , një qytet me 4 milionë banorë, për shkak të Covid-19. Banorët u ndaluan të dilnin nga shtëpia përveç rasteve urgjente.

Zyrtarët e qytetit, në një deklaratë, paralajmëruan se hyrja dhe dalja e banorëve do të kontrollohet rreptësisht dhe do të kufizohet duke u bërë thirrje të gjithë banorëve që të ndjekin me përpikëri rregullat.

Përhapja e fundit e Covid është konfirmuar në variantin ngjitës Delta, me numërimin tani në rreth 200 raste në të gjithë vendin që nga 17 tetori, dita e pozitivitetit të konstatuar në një grup turistësh që fluturuan nga Shangai në Xian dhe më pas në Gans dhe Mongolia e Brendshme.

Zyrtarët shëndetësorë kanë paralajmëruar gjithashtu se mund të shfaqen më shumë infeksione në ditët në vijim, pasi testet do të shtohen si një masë e mëtejshme për të luftuar përhapjen e infeksionit.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy