Covid/ SHBA: Kina jo transparente, duam të shohim raportin e OBSH

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Departamenti i Shtetit i SHBA ka akuzuar Kinën se nuk ka qenë transparente, “të paktën deri më tani”, për origjinën e koronavirusit.

Po ashtu Amerika kërkoi që të ketë raportin e OBSH-së për ta analizuar atë me ekspertet e vet.

    “Është e qartë, kinezët, të paktën deri më tani, nuk kanë ofruar transparencën e nevojshme për ne dhe bashkësinë ndërkombëtare në mënyrë që të mund të parandalojmë që këto lloj pandemish të mos përsëriten,” tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price në një deklaratë. në Twitter.

Advertisement

Një ditë më parë ekipi i OBSH që beri 4 javë hetime në Kine dhe vecanërisht në Wuhan, bënë të ditur se Covid-19 nuk kishte dalë nga laboratori ndonëse origjina e tij mbetet ende për tu konfirmuar.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy