Danimarka, vendi i parë që lejon vullnetarët të shkojnë të luftojnë në Ukrainë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Danimarka, vendi i parë që lejon vullnetarët të shkojnë të luftojnë në Ukrainë

Danimarka është vendi i parë evropian që ka lejuar vullnetarët t’i bashkohen luftimeve në Ukrainë. Shumë qytetarë të veshur me uniformat ushtarake janë nisur nga aeroporti i Koepnhagenit drejt Ukrainës. Ajo do të quhet brigada e të huajve.

Thirrja e një dite më parë nga presidenti Zelenski është përqafuar nga shumë qytetarë të Evropës, ndërkohë që edhe krerët e shumë shteteve janë shprehur se do të mbështesin të gjithë vullnetarët që do t’i bashkohen rezistencës së popullit ukrainas.

Më herët gjatë të dielës sekretarja e jashtme e Britanisë konfirmoi se ajo do të mbështeste çdo vullnetar që do të luftonte për lirinë dhe demokracinë, jo vetëm të Ukrainës, por edhe të Evropës.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy