Dronët godasin qytetet ruse/ Strategjia e re e luftës së Ukrainës

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Dronët godasin qytetet ruse/ Strategjia e re e luftës së Ukrainës

Sulmet ukrainase brenda Rusisë dhe territorit të kontrolluar nga Moska po bëhen një tipar gjithnjë e më i zakonshëm i luftës.

 

Sipas analistëve , sulmet e së dielës  e tregojnë qartë këtë gjë.  Raketat ukrainase goditën urat  që lidhin rajonet e pushtuara të Ukrainës me gadishullin e Krimesë.

 

Advertisement

Gjithashtu, Kievi  goditi  një nga cisternat më të mëdha të naftës ruse  me një dron brenda 24 orëve nga një sulm në një bazë detare në portin  e Detit të Zi.

 

Po ashtu, një varg sulmesh me dron kanë shenjestruar gjithashtu qytetet ruse, përfshirë Moskën . Megjithëse sulmet e fundit në kryeqytetin rus nuk raportohet se shkaktuan viktima apo te plagosur  ato i kanë shqetësuar banorët dhe kanë krijuar një ndjenjë se shtrirja e konfliktit po kalon përtej kufirit.

 

Advertisement

Ndërkohë në një deklaratë  presidenti zelnsky tha se sistemet e mbrojtjes ajrore të dhuruara Ukrainës nga Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania kanë arritur “rezultate të rëndësishme” në fushëbetejë. Por fatëkeqëssht  Një ish-deputet ukrainas është vrarë duke luftuar në vijën e frontit në rajonin e Zaporizhzhia.Serhiy Slabenko shërbeu në parlament nga viti  2002 deri  në 2006.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy