Dronët që do të ndryshojnë ekuilibrin në Egje, roli i Inteligjencës Artificiale

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Dronët që do të ndryshojnë ekuilibrin në Egje, roli i Inteligjencës Artificiale

Lufta ajrore e së ardhmes pritet të jetë krejt e ndryshme dhe veçanërisht e mbushur me njerëz që prezantojnë avionë pa pilot, të pajisur me inteligjencë artificiale.

Këta avionë, të njohur si Wingman, do të shoqërojnë luftëtarët në misione, duke marrë përsipër sfidat më të vështira dhe më të rrezikshme.

Tashmë janë duke u zhvilluar disa programe për të krijuar këta dronë që mund të fluturojnë në mënyrë autonome, duke ofruar mbështetje për misionet njerëzore dhe duke lejuar kontrollin në distancë nga pilotët aty pranë.

Boeing po punon në këtë teknologji me programin Ghost Bat, ndërsa Airbus prezantoi dronin e tij Wingman në International Air Show (ILA) në Berlin.

Advertisement

Dizajni i Airbus fillimisht ka për qëllim të mbështesë Luftwaffe, forcat ajrore gjermane , dhe më pas avionin luftarak të gjeneratës së gjashtë.

Ky dron i ri luftarak do të jetë në gjendje të fluturojë në mënyrë autonome në misione të pavarura ose në mbështetje të avionëve të drejtuar dhe do të jetë i pajisur me armë, sensorë dhe kamera.

Pilotët që fluturojnë me avionë të drejtuar pranë do të jenë në gjendje të komandojnë dronin për misionet e zbulimit të objektivave, shkatërrimin, bllokimin elektronik ose edhe të veprojnë si një rreng për sistemet e mbrojtjes.

Kështu, droni do të jetë në gjendje të hyjë në zonat më të rrezikshme të fushëbetejës, ndërsa pilotët do të qëndrojnë në një distancë të sigurt.

Advertisement

Megjithëse një njeri do të jetë gjithmonë në vëzhgim për të kontrolluar Wingman-in, dronët do të duhet të marrin disa vendime në mënyrë autonome, duke përdorur sisteme të inteligjencës artificiale.

Për programin Wingman, Airbus po punon me kompaninë britanike të inteligjencës artificiale të mbrojtjes Helsing.

Programi është në fazat e hershme të zhvillimit, me detaje të kufizuara në lidhje me aftësitë e tij të AI.

Airbus nuk ka njoftuar se kur droni Wingman do të jetë gati për përdorim operacional, por partneriteti Helsing sugjeron se së shpejti do ta shohim atë duke fluturuar.

Advertisement

Përveç kësaj, Airbus konfirmoi se disa nga teknologjitë që po zhvillohen për Wingman mund të përdoren në avionë të tjerë të ardhshëm.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy