Dyshohet se janë të lidhur me të djathtën ekstreme, 400 oficerë policie nën hetim në Gjermani

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Dyshohet se janë të lidhur me të djathtën ekstreme, 400 oficerë policie nën hetim në Gjermani

Të paktën 400 oficerë policie në shtetet federale të Gjermanisë po përballen me procedime disiplinore ose hetime për dyshimin se kanë pikëpamje të së djathtës ekstreme ose përkrahje të ideologjive konspirative, sipas një raporti në numrin aktual të revistës Stern.

Publikimi bazohet në të dhënat e ministrive të brendshme të 16 shteteve, shpjegon revista. Berlini, Mecklenburg-Pomerania Perëndimore, Bremeni dhe Turingia nuk dhanë shifra të përditësuara.

Ministri i Brendshëm i North Rhine-Westphalia, Herbert Royle (CDU), i tha Stern se oficerët e policisë që sfidojnë kushtetutën dhe kanë pikëpamje ekstremiste përbëjnë një rrezik të madh për demokracinë dhe sundimin e ligjit, duke shtuar se ai beson se ata janë oficerë të betuar dhe nuk dëshiron që persona të tillë të shërbejnë në radhët e forcave të rendit.

Hetimet për praninë e mundshme të ekstremistëve në radhët e shërbimeve federale dhe shtetërore të sigurisë kryhen prej vitesh në Gjermani. Ministria e Brendshme federale kishte lëshuar një raport mbi këtë çështje në vitin 2022.

Advertisement

Raporti zbuloi se gjatë një periudhe trevjeçare, 327 zyrtarë federalë dhe shtetërorë të zbatimit të ligjit ishin të lidhur me ekstremizmin e djathtë. /vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy