Elon Musk lë 10% të aksioneve në dorë të ndjekësve në Twitter: Pritet të vendoset për shitjen ose mbajtjen e tyre

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Elon Musk lë 10% të aksioneve në dorë të ndjekësve në Twitter: Pritet të vendoset për shitjen ose mbajtjen e tyre

Elon Musk u kërkoi 62.5 milionë ndjekësve të tij në Twitter të përcaktonin të ardhmen e një pjese të zotërimeve të tij në Tesla.

Megjithatë, sondazhet në Twitter janë joformale dhe Musk më parë tha se kishte të ngjarë të shesë “një bllok të madh” të opsioneve të tij në tremujorin e katërt.

Në një paraqitje në Konferencën e Kodit në shtator, Musk tha se kur opsionet e tij të aksioneve të skadojnë në Tesla, norma e tij marxhinale e taksave do të jetë mbi 50% dhe se ai tashmë po planifikonte të shiste së shpejti.

“Kam një sërë opsionesh që skadojnë në fillim të vitit të ardhshëm, kështu që … një bllok i madh opsionesh do të shiten në tremujorin e katërt sepse unë duhet, ose ato do të skadojnë”, tha Musk në konferencë.

Advertisement

Anëtarë të tjerë aktualë dhe ish-anëtarë të bordit të Tesla-s, duke përfshirë Robyn Denholm, Kimbal Musk, Ira Ehrenpreis dhe Antonio Gracias kanë shitur gjithashtu qindra milionë dollarë të aksioneve të tyre të Tesla-s që nga 28 tetori, ndërsa aksionet e kompanisë u rritën.

Aksionet u rritën pas një tremujori të tretë rekord për Tesla-n dhe një njoftimi nga kompania e makinave me qira Hertz se po porosiste 100,000 automjete Tesla për flotën e saj. Musk priti për një javë pasi Hertz bëri njoftimin e saj për të sqaruar se Tesla nuk kishte nënshkruar ende një kontratë me kompaninë e makinave me qira. Para se të bënte këtë deklaratë, ai tallte investitorët që ishin aksione të shkurtra të Tesla në Twitter, duke shkruar: “Tesla Hertz pantallona të shkurtra”.

Që nga njoftimi i Hertz, aksionet e Tesla janë rritur me rreth 34% dhe po ashtu edhe vlera neto e Elon Musk.

Sipas Drejtorit të Kërkimit të InsiderScore, Ben Silverman, Tesla kishte pak më shumë se 1 miliard aksione në qarkullim deri në fund të tetorit. Nëse Musk do të ushtronte opsionet e tij sot, numri i aksioneve në qarkullim do të rritej me pak më shumë se 2%, llogariti InsiderScore. Silverman parashikon se efekti te aksionerët do të jetë minimal, pjesërisht sepse shitjet nuk do të jenë surprizë.

Advertisement

“Musk ka të ngjarë të vazhdojë të jetë i zëshëm për atë që po bën duke ushtruar opsionet sepse ato janë afër skadimit, duke shitur aksione për shkak të faturës së madhe tatimore dhe për shkak të likuiditetit të aksioneve të Tesla-s”, tha ai.

Duke sugjeruar se ai në të vërtetë po i përgjigjej kritikave se ai ka shmangur pagesën e pjesës së tij të drejtë të taksave, në vend që thjesht të menaxhojë zotërimet e tij të opsioneve, CEO i Tesla u kërkoi përdoruesve të vendosnin nëse ai duhet të mbajë apo të shesë 10% të aksioneve të tij.

“Shumë është bërë kohët e fundit nga fitimet e parealizuara që janë një mjet për shmangien e taksave, kështu që unë propozoj të shes 10% të aksioneve të Tesla-s. E përkrahni këtë?” tha ai. Musk shtoi një funksion sondazhi, në mënyrë që përdoruesit të votojnë “Po” ose “Jo”.

“Unë do t’i përmbahem rezultateve të këtij sondazhi, sido që të shkojë,” shtoi Musk, një nga njerëzit më të pasur në botë. Nuk ishte menjëherë e qartë se çfarë do të ishte ajo shitje e propozuar. Që nga dhjetori i kaluar, Musk zotëronte rreth 22.4% të aksioneve të kompanisë.

Advertisement

Miliarderët mund të përfitojnë nga strategjitë e shmangies së taksave që nuk u ofrohen njerëzve, fitimet e të cilëve vijnë nga të ardhurat konvencionale të pagave. Pasuria ekstreme shpesh bazohet kryesisht në rritjen e vlerës së aksioneve dhe pasurive të paluajtshme që nuk konsiderohen të tatueshme nëse ato asete nuk shiten.

Në fillim të kësaj vere, ProPublica, një faqe lajmesh investigative, raportoi për faturën tatimore të Musk si pjesë e një analize masive të financave të miliarderëve. Gazeta zbuloi se fatura e tatimit mbi të ardhurat e Musk arriti në zero në 2018. Musk më vonë u kundërpërgjigj, duke thënë se raportimi ishte “i ndërlikuar” dhe “mashtrues”. Ai shtoi se numri ishte shumë i ulët sepse ai nuk merr rrogë, kështu që kompensimi i tij në para është afër zeros.

“Vini re, unë nuk marr rrogë në para ose bonus nga askund. Unë kam vetëm aksione, kështu që e vetmja mënyrë që unë të paguaj taksat personalisht është të shes aksione, “tha ai të shtunën.

Nga zotërimet e tij të konsiderueshme, Musk ka opsione për 22,862,050 aksione me 6,24 dollarë që do të skadojnë më 13 gusht 2022. Këto opsione iu dhanë atij në 2012.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy