Erdogan do të vizitojë SHBA-në më 9 maj

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Erdogan do të vizitojë SHBA-në më 9 maj

Presidenti turk Tajip Erdogan do të vizitojë Shtetet e Bashkuara më 9 maj, tha sot një zyrtar turk i sigurisë, duke krijuar terrenin për vizitën e parë të presidentit turk në Shtëpinë e Bardhë gjatë presidencës Biden.

Vizita në Uashington do të jetë e para e Erdogan që nga viti 2019, kur ai u takua me presidentin e atëhershëm Donald Trump, me të cilin kishte marrëdhënie të mira personale.

Pasi Joe Biden u zgjodh  në vitin 2020, Ankaraja kishte kërkuar një tjetër takim ballë për ballë.

Zyrtari nuk dha informacion shtesë rreth vizitës, por tha se shefi i inteligjencës turke MIT, Ibrahim Kalin do të takohet me anëtarët e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA për bisedime mbi vizitën e planifikuar të Erdogan dhe çështje të tjera dypalëshe.

Advertisement

Dje, të enjten dhe sot, me delegacionin amerikan u takuan edhe ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan dhe ministri i Mbrojtjes Yasan Guler.

Nuk ka pasur asnjë koment të menjëhershëm nga Uashingtoni apo ambasada e SHBA në Ankara për vizitën.

Analistët thonë se Biden dhe Erdogan ka të ngjarë të diskutojnë gjithashtu luftën Izrael-Hamas dhe bashkëpunimin në industrinë e mbrojtjes, duke përfshirë blerjen e miratuar së fundmi nga Turqia të avionëve luftarakë amerikanë F-16.në F-16.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy