Erdogan kërkon unitetin e Palestinës pas takimit me shefin e Hamasit

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u bëri thirrje palestinezëve të bashkohen mes luftës së Izraelit në Gaza pas bisedimeve disa orëshe me shefin e Hamasit Ismail Haniyeh në Stamboll të shtunën (20 prill), tha zyra e tij.

Erdogan ka kërkuar, por nuk ka arritur të krijojë një bazë si ndërmjetës në konfliktin e Gazës që ka tronditur Lindjen e Mesme që nga 7 tetori.

Tensionet në rajon po rriten ndërsa territori palestinez i drejtuar nga Hamasi përgatitet për një ofensivë të re izraelite dhe një sulm të raportuar izraelit ndaj Iranit.

Erdogan u bëri thirrje palestinezëve të bashkohen pas bisedimeve në pallatin Dolmabahçe, në brigjet e ngushticës së Bosforit, për të cilat media turke raporton se zgjati më shumë se dy orë e gjysmë.

Advertisement

“Është jetike që palestinezët të veprojnë me unitet në këtë proces. Përgjigja më e fortë ndaj Izraelit dhe rruga drejt fitores qëndron në unitet dhe integritet”, tha Erdogan sipas një deklarate të presidencës turke.

Hamasi, i cilësuar si një organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Izraeli, është një rival i fraksionit Fatah që sundon Autoritetin gjysmë-autonom Palestinez në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Ndërsa rritja e tensioneve midis Iranit dhe Izraelit ngjalli frikën e një lufte më të gjerë rajonale, Erdogan tha se ngjarjet e fundit nuk duhet ta lejojnë Izraelin të “fitojë terren dhe se është e rëndësishme të veprohet në një mënyrë që të mbajë vëmendjen te Gaza”.

Erdogan kritikon Izraelin

Advertisement

Nëse Katari tërhiqet nga përpjekjet e ndërmjetësimit, Turqia mund të kërkojë të rrisë profilin e saj të ndërmjetësimit bazuar në lidhjet e saj me Hamasin.

Fidan të shtunën zhvilloi bisedime me ministrin e Jashtëm të Egjiptit, Sameh Shoukry, ku të dy burrat theksuan nevojën për të ofruar më shumë ndihma humanitare në Gazën e shkatërruar, ku kërcënon uria.

Turqia është një nga partnerët kryesorë të ndihmës humanitare të Gazës, duke dërguar 45,000 ton furnizime dhe ilaçe në rajon.

Izraeli ka thënë se po përgatit një ofensivë kundër qytetit Rafah të Gazës dhe sulmi i raportuar izraelit në provincën iraniane të Isfahanit, vetëm sa ka mjegulluar shpresat për një përparim paqeje./vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy