Franca dëshiron që Kina t’i dërgojë “mesazh të qartë” Rusisë për luftën në Ukrainë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Franca dëshiron që Kina t’i dërgojë “mesazh të qartë” Rusisë për luftën në Ukrainë

Kryediplomati francez tha të hënën (1 prill) se Parisi pret që Kina t’i dërgojë “mesazhe të qarta” partnerit të saj të ngushtë Rusisë lidhur me luftën e saj në Ukrainë, pas takimeve me homologun e tij në Pekin.

Franca dhe Kina kanë kërkuar të forcojnë lidhjet vitet e fundit dhe, gjatë takimeve në Paris në shkurt, Ministri i Jashtëm kinez Wang Yi i tha presidentit Emmanuel Macron se Pekini vlerësonte qëndrimin “të pavarur” të vendit të tij.

Por Parisi ka kërkuar gjithashtu të bëjë presion ndaj Pekinit për lidhjet e tij të ngushta me Moskën, me Ministrin e Jashtëm Stéphane Séjourné duke thënë se donte që “Kina t’i dërgonte mesazhe shumë të qarta Rusisë” për luftën e saj në Ukrainë.

“Ne jemi të bindur se nuk do të ketë paqe të qëndrueshme nëse nuk negociohet me ukrainasit,” tha ai në një konferencë shtypi në Pekin, duke folur së bashku me homologun e tij kinez Wang.

Advertisement

“Nuk do të ketë siguri për evropianët nëse nuk ka paqe në përputhje me të drejtën ndërkombëtare,” vazhdoi ai.

Dhe Kina, tha ai, mund të luajë një “rol kyç” në sigurimin e respektimit të ligjit ndërkombëtar.

Vizita e Séjourné është e dyta në Kinë nga një ministër i Jashtëm francez në më pak se gjashtë muaj, pas një udhëtimi të paraardhëses së tij, Catherine Colonna, në nëntor.

Macron vizitoi gjithashtu Kinën prillin e kaluar.

Advertisement

Përpjekjet e Francës për të përmirësuar lidhjet me Pekinin vijnë pasi BE-ja kërkon të mbrohet nga mbështetja e tepruar nga Kina.

Ky “përçmim” është shfaqur muajt e fundit si një shtyllë thelbësore e politikës ekonomike të bllokut europian ndaj Kinës, duke u bërë i domosdoshëm pas pandemisë Covid-19 dhe pushtimit rus të Ukrainës.

Termi bie ndesh me qasjen më drastike të njohur si “shkëputje”, e ndjekur nga disa politikëbërës në Shtetet e Bashkuara që synojnë të izolojnë Kinën ose të ndërpresin të gjitha lidhjet tregtare me vendin.

Por BE-ja e shikon gjithnjë e më shumë Kinën si një “partner” por edhe si “një konkurrent ekonomik dhe rival sistematik”, tha një raport nga Dhoma e Tregtisë e Bashkimit Evropian në Kinë muajin e kaluar.

Advertisement

Dhe në Pekin të hënën, Séjourné tha se shkëputja nuk ishte në plan.

Por, tha ai, ishte i nevojshëm një “ribalancim ekonomik” për të siguruar që tregtia të ishte “e shëndetshme dhe e qëndrueshme”.

Ministri i Jashtëm Wang, nga ana tjetër, tha se ai “vlerëson” refuzimin e Séjourné për shkëputjen.

“Nuk është e mundur të shkëputesh nga Kina, dhe shkëputja nga Kina është rreziku më i madh,” tha Wang.

Advertisement

“Besoj se është vërtetuar dhe do të vazhdojë të dëshmohet se Kina është një mundësi dhe jo një rrezik për Evropën. Të dyja palët janë partnerë dhe jo rivalë”, tha ai./Vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy