Gjendje gatishmërie, Rusia lë 90 mijë ushtarë pranë kufirit me Ukrainën

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Gjendje gatishmërie, Rusia lë 90 mijë ushtarë pranë kufirit me Ukrainën

Rusia ka lënë 90 mijë ushtarë pranë kufirit me Ukrainën pas stërvitjeve ushtarake të ditëve të fundit. Këtë e konfirmoi Ministria e Mbrojtjes e Kievit, që saktësoi se shumë njësi u larguan nga zona. Forcat e armatosura të Rusisë mbajtën një sërë stërvitjesh të shkallës së gjerë gjatë gjysmës së dytë të këtij viti, përfshirë ato ajrore.

Distanca e njësisë së mbetur nga kufiri I Ukrainës është 260 kilometra, por Kievi është në gjendje gatishmërie dhe nuk ka ulur vigjilencën. Ministrja e mbrojtjes e Ukrainës tha se Rusia I përdor këto lojëra ushtarake për të mbajtur nën tensionet rajonet e lindjes së vendit dhe presionin politik ndaj shteteve fqinje.

Ndërkohë, Moska dhe Kievi kanë përgënjeshtruar lajmet se Rusia po grumbullon ushtrinë në pika strategjike pranë kufirit ukrainas.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy