“Goditje” për Sunak, Laburistët kryesojnë me 18 pikë në sondazhet parazgjedhore

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“Goditje” për Sunak, Laburistët kryesojnë me 18 pikë në sondazhet parazgjedhore

Lajmet e sondazheve janë të këqija për Rishi Sunak në Britani përpara zgjedhjeve të përgjithshme të ardhshme pasi kryesimi i partisë kryesore opozitare, Partia Laburiste, u rrit në 18 pikë përqindjeje, sipas një sondazhi të botuar të shtunën.

Përpara zgjedhjeve të përgjithshme më vonë këtë vit, ky sondazh nga Opinium Research i vendos laburistët në 43% të rezultateve të votimit, krahasuar me 25% për konservatorët.

Një sondazh i mëparshëm nga i njëjti institut kishte Laburistët që kryesonin me 16 pikë.

Sunak dhe lideri kryesor i opozitës Keir Starmer e kanë bërë tashmë ekonominë një çështje kryesore në betejën zgjedhore. Sipas sondazhit të Opinium, laburistët kanë një epërsi në çështjet ekonomike, me votuesit që supozojnë se do të përmirësojnë shërbimet publike dhe do të përmirësojnë gjendjen e ekonomisë britanike.

Advertisement

Sondazhi i Opinium u krye në internet midis një kampioni prej 2029 të rriturish nga 15 deri më 17 maj.

Një tjetër sondazh i YouGov, i kryer në emër të gazetës The Times dhe i botuar më 9 maj, i vendosi laburistët përpara me një diferencë shumë më mbresëlënëse – 30 pikë përqindje – për sa i përket rezultateve të votimit.

Konservatorët kanë qenë në qeveri, qoftë si një parti e madhe e koalicionit ose më vete, që nga viti 2010. Kjo periudhë është shënuar nga kriza historike, duke përfshirë Brexit dhe pandeminë e koronavirusit, dhe nuk ka munguar grindjet e brendshme partiake: në vitet e fundit, Britania është qeverisur nga pesë kryeministra konservatorë. /vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy