Hamasi mesazh banorëve të Gazës: Kërkojmë ndjesë, por lufta do të vazhdojë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Për herë të parë Hamasi u kërkon falje banorëve të Rripit të Gazës për vuajtjet që u ka shkaktuar lufta.

Përmes një deklarate të gjatë të publikuar të dielën mbrëma në llogarinë e saj Telegram, organizata palestineze ka kërkuar falje për vështirësitë që ka shkaktuar lufta kundër Izraelit, e cila ka zgjatur gati gjashtë muaj.

Ndërkaq Hamasi përsëriti synimin për ta vazhduar luftën, pasi, sipas tyre, kjo do t’i lejojë palestinezët të arrijnë “fitoren dhe lirinë”. Hamasi dërgoi një “mesazh falënderimi për popullin” e Rripit të Gazës, “lodhjen” e të cilit e pranoi.

Në të njëjtën kohë, theksoi masat që po përpiqet të marrë për të reduktuar vështirësitë, kryesisht përpjekjet për të “kontrolluar çmimet” në masën e mundshme “duke pasur parasysh sulmin e vazhdueshëm”.
Përveç kësaj, organizata palestineze theksoi se është duke biseduar me “të gjithë komponentët” e popullsisë në Rripin e Gazës, duke iu referuar organizatave të tjera të armatosura, “komiteteve popullore” dhe “familjeve”, në mënyrë që “të zgjidhin problemet e shkaktuara nga profesion”.

Advertisement

Nevojat humanitare në Gaza janë të mëdha

Nevojat humanitare në Rripin e Gazës janë të mëdha, në një zonë që ka qenë nën bllokadë izraelite që nga viti 2006 dhe ku varfëria dhe papunësia ishin tashmë të përhapura edhe para luftës. Ndihma shkon në enklavën palestineze dhe shumica e popullsisë së saj është zhvendosur në jug, rreth Rafah, afër kufirit me Egjiptin, i cili mbetet i mbyllur.

Të paktën 300,000 njerëz jetonin në Rafah para luftës dhe tani më shumë se një milion njerëz të zhvendosur janë strehuar atje, sipas vlerësimeve të OKB-së.

Muajt e fundit, zyrtarë të ndryshëm të Hamasit, si Khaled Meshal, ish-kreu i byrosë politike të organizatës, kanë vlerësuar se “sakrificat” janë të nevojshme për “çlirimin” e Palestinës.

Advertisement

Në total, të paktën 32,782 njerëz janë vrarë në Gaza që nga fillimi i luftës midis Hamasit dhe Izraelit më 7 tetor, sipas të dhënave të fundit të Hamasit të premten, shumica prej tyre gra dhe fëmijë./vizionplus.tv/

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy