I akuzuari për sulmin ndaj Paul Pelosit lihet në burg pa kusht

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Një gjykatës i San Franciskos ka urdhëruar që personi i akuzuar për hyrjen në shtëpinë e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, duke rrahur burrin e saj dhe duke kërkuar ta rrëmbejë atë, të mbahet në burg pa kusht.

 

Adam Lipson, avokati i të pandehurit David DePape, u deklarua i pafajshëm në emër të tij gjatë seancës së shkurtër dëgjimore të martën në Gjykatën e Lartë në San Francisko.

 

Advertisement

Ishte shfaqja e parë publike që nga sulmi i së premtes herët për zotin DePape, një aktivist ekstremist i tërhequr nga teoritë e konspiracionit.

 

Prokurorët pretendojnë se ai donte të rrëmbente zonjën Pelosi dhe t’i thyente gjunjtë si një paralajmërim për ligjvënësit e tjerë demokratë.

 

Advertisement

Sulmi ndaj 82-vjeçarit Paul Pelosi shkaktoi valë tronditëse në botën politike disa ditë para zgjedhjeve të 8 nëntorit për në Kongres.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy