Ishte shpallur në kërkim për firmat piramidale dhe krim kibernetik/ Shqiptari arrestohet në Dubai, policia jep detajet (EMRI)

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Ishte shpallur në kërkim për firmat piramidale dhe krim kibernetik/ Shqiptari arrestohet në Dubai, policia jep detajet (EMRI)

Ka rënë në prangat e policisë, shtetasi Amant Josifi. Ky i fundit u kap në Dubai, pasi ishte i shpallur në kërkim në kuadër të hetimit të përbashkët ndërmjet autoriteteve policore shqiptare dhe atyre spanjolle.

 

Josifi më nëntor të vitit 2022 është dënuar në Spanjë me masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Mashtrime me rrethana rënduese”, “Krim kibernetik”, “Skema piramidale” dhe “Organizata kriminale”, të parashikuara nga Kodi Penal spanjoll.

 

Advertisement

Sqarim i Policisë së Shtetit, në lidhje me kapjen në Dubai, të shtetasit A. J., të shpallur në kërkim ndërkombëtar në kuadër të megaoperacionit policor ndërkombëtar të koduar “FRIDA-REFOX”.

 

Në vijim të punës hetimore, gjurmuese dhe kërkimore, për kapjen e shtetasve të shpallur në kërkim në kuadër të hetimit të përbashkët ndërmjet autoriteteve policore shqiptare dhe atyre spanjolle, u kap në Dubai, për llogari të autoriteteve spanjolle, shtetasi i shpallur në kërkim ndërkombëtar A. J.

 

Advertisement

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Shkallës së Parë e La Seu de Urgell, Spanjë, me vendimin nr. 2, të datës 03.11.2022, i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Mashtrime me rrethana rënduese”, “Krim kibernetik”, “Skema piramidale” dhe “Organizata kriminale”, të parashikuara nga Kodi Penal spanjoll.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy