Javelin dhe Javelina/ Foshnjat në Ukrainë po marrin emra si ato të raketave amerikane

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Javelin dhe Javelina/ Foshnjat në Ukrainë po marrin emra si ato të raketave amerikane

Shumë fëmijë të lindur në Ukrainë nën pushtimin rus u quajtën Jan, Javelin dhe Javelina , për nder të raketës amerikane antitank “Javelin” e përdorur gjerësisht nga ushtarët ukrainas kundër rusëve.

Lajmi u raportua nga agjencia Ukrinform , duke cituar Ministrinë e Drejtësisë së Kievit.

“Për disa, lufta, në të cilën ukrainasit luftojnë për pavarësinë dhe sovranitetin e vendit tonë për muajin e dytë, ka luajtur një rol vendimtar në zgjedhjen e emrit për fëmijët e tyre”, tha ministria në një deklaratë.

Në veçanti, shënimi i ministrisë dhe grupi Telegram “Ukraina Tani” citojnë shembuj të dy fëmijëve, një djali dhe një vajze, të cilët kanë lindur në Vinnytsia dhe Kiev në ditët e fundit dhe të cilët u quajtën Jan Javelin dhe Javelina. / Tgcom

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy