Katër rajone të Ukrainës mbajnë sot referendume për bashkimin me Rusinë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rajonet e Ukrainës të kontrolluara nga Moska kanë nisur votimin për tu bërë pjesë e Rusisë.

 

Referendumet e orkestruara nga Kremlini në rajonet Luhansk, Kherson, pjesërisht të kontrolluara nga Rusia, Zaporizhia dhe Donetsk, janë dënuar gjerësisht nga Perëndimi si të paligjshme dhe pararendëse të aneksimit të paligjshëm.

 

Advertisement

Votimi me siguri do të shkojë në rrugën e Moskës. Kjo do t’i jepte Rusisë pretekstin për të pretenduar se përpjekjet e forcave ukrainase për të rimarrë kontrollin janë sulme ndaj vetë Rusisë, duke përshkallëzuar në mënyrë dramatike konfliktin shtatëmujor.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy