Kishin paguar deri në 4 mijë dollarë për të arritur Europë, shpëtohen 84 emigrantë pranë Kretës

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Kishin paguar deri në 4 mijë dollarë për të arritur Europë, shpëtohen 84 emigrantë pranë Kretës

Autoritetet greke shpëtuan 84 emigrantë të shtunën, jo shumë larg ishullit të Kretës, dhe arrestuan katër persona që besohet se ishin trafikantë njerëzish, njoftoi sot roja bregdetare.

Në incidentin e parë, një anije u raportua në rojet bregdetare se po lundronte në det për shkak të një defekti mekanik, rreth 85 kilometra në jug të ishullit të Kretës.

Një anije e Marinës Greke gjeti një anije me 72 persona në bord, 58 prej të cilëve burra dhe 14 të mitur, të cilët më pas u dërguan në Kretë.

Pas marrjes në pyetje të të ardhurve, roja bregdetare arrestoi dy persona që drejtonin anijen, me dyshimin se ishin trafikantë njerëzish.

Advertisement

Varka u largua nga porti libian i Tobruk dhe emigrantët e shpëtuar u thanë autoriteteve greke se ata paguanin nga 2,000 deri në 4,000 dollarë për transportin e paligjshëm në Greqi.

Dy të arrestuarit ka gjasa të akuzohen për formimin e grupit kriminal, lehtësimin e hyrjes së paligjshme të individëve në vend dhe ekspozimin e tyre në rrezik. /vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy