Kriza bankare amerikane nuk ka të ndalur, falimenton First Republic

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Kriza bankare amerikane nuk ka të ndalur, falimenton First Republic

Banka e madhe amerikane, First Republic, shpalli falimentimin këtë të hënë.

 

Të gjitha depozitat dhe shumica e aseteve të saj u shitën te, JPMorgan Chase Bank, në një përpjekje për të shmangur trazirat e mëtejshme bankare në SHBA.

 

Advertisement

 

First Republic me qendër në San Francisko është banka e tretë e mesme që dështon në dy muaj. Ajo ka luftuar që nga kolapsi i Silicon Valley Bank dhe Signature Bank dhe investitorët dhe depozituesit ishin rritur gjithnjë e më shumë të shqetësuar se mund të mos mbijetonte për shkak të sasisë së lartë të depozitave të pasiguruara dhe ekspozimit ndaj kredive me norma të ulëta interesi.

 

 

Advertisement

Korporata Federale e Sigurimit të Depozitave bëri me dije se 84 degët e First Republic Bank në tetë shtete do të rihapen pasi degët e JPMorgan Chase Bank dhe depozituesit do të kenë akses të plotë në të gjitha depozitat e tyre.

 

Rregullatorët punuan gjatë fundjavës për të gjetur një rrugë përpara përpara hapjes së tregjeve të aksioneve në SHBA. Tregjet në shumë pjesë të botës u mbyllën për festat e 1 majit të hënën. Dy tregjet në Azi që ishin të hapura, në Tokio dhe Sydney, u rritën, raportojnë mediat ndërkombëtare.

 

Advertisement

Që nga 13 prilli, Republika e Parë kishte afërsisht 229 miliardë dollarë në total aktive dhe 104 miliardë dollarë në total depozita, tha FDIC.

 

Në fund të vitit të kaluar, Rezerva Federale e renditi atë në vendin e 14-të për nga madhësia në mesin e bankave tregtare amerikane.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy