Lavrov: Dërgimi i paqeruajtësve në Ukrainë do të thotë luftë mes NATO-s dhe Rusisë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Lavrov: Dërgimi i paqeruajtësve në Ukrainë do të thotë luftë mes NATO-s dhe Rusisë

Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov, në deklaratën për Institutin Shtetëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Moskë ka theksuar se bisedimet me Ukrainën ishin të vështira.

Kjo pasi sipas tij, Kievi po ndryshonte vazhdimisht pozicionin.

Ai paralajmëroi se dërgimi i paqeruajtësve në Ukrainë mund të çojë në një konfrontim të drejtpërdrejtë midis Rusisë dhe NATO-s.

“Ngjarjet që po ndodhin tani në botë jo vetëm dhe jo aq shumë për Ukrainën janë një përpjekje për të formuar një rend të ri botëror”, tha ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov.

Advertisement

Ministri i Punëve të Jashtme ndau deklaratën përkatëse në një takim me studentë dhe mësues të MGIMO.

Sipas kreut të Ministrisë së Jashtme ruse, vendet perëndimore “në një rreth të ngushtë” shkruajnë rregulla që “kalojnë si e vërteta përfundimtare” dhe kërkojnë që ato të ndiqen.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy