Macron-Putinit: Ke bërë një gabim historik duke pushtuar Ukrainën

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Macron-Putinit: Ke bërë një gabim historik duke pushtuar Ukrainën

Presidenti francez Emmanuel Macron deklaron se i ka thënë Vladimir Putinit se kishte kryer një “gabim historik dhe themelor” duke pushtuar Ukrainën dhe tani ishte “i izoluar”.

“Unë mendoj, dhe i thashë, se ai bëri një gabim historik dhe thelbësor për popullin e tij, për veten dhe për historinë”, tha ai në një intervistë për mediat rajonale franceze.

Macron gjithashtu nuk përjashtoi një vizitë në Kiev së shpejti.

Advertisement

Udhëheqësi francez ka pasur shumë më tepër kontakte me Putinin që kur forcat ruse pushtuan Ukrainën, krahasuar me shumicën e homologëve të tij perëndimorë.

Telefonata e fundit e raportuar ishte një bisedë trepalëshe të shtunën midis Macron, Putin dhe kancelarit gjerman Olaf Scholz.

Advertisement

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy