Mbytet anija me emigrantë në Itali, të paktën 43 persona nga Lindja e Mesme vdesin në det

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Mbytet anija me emigrantë në Itali, të paktën 43 persona nga Lindja e Mesme vdesin në det

Një tragjedi e permasave te medha është shënuar në brigjet italiane në orët e para të kësaj të diele.

 

Të paktën 43 persona nga Pakistani dhe Afganistani kanë humbur jetën si pasojë e mbytjes së nje anije te vogel me emigrante, pranë brigjeve të Krotones në afërsi të Kalabrisë.

 

Advertisement

Mes viktimave ka, gra fëmijë, ndër ta edhe një i porsalindur.

 

Nje pjese e trupave të pajetë janë gjetur nga autoritetet italiane në brigje ndërsa të tjerë të pajetë në det.

 

Advertisement

Pas nisjes së operacionit të kërkim dhjetera persona janë shpëtuar, ndërkohë që bilanci i viktimave mund të rritet ndjeshëm pasi ne anije mendohet të udhëtonin rreth 180 emigrantë.

 

Dyshohet se shkak i tragjedisë është bërë mbingarkesa e anijen me të cilët udhëtonin emigrantët si dhe kushtet e vështira atmosferike.

 

Advertisement

Të gjithë personat që udhëtonin në anijen e vogel te peshkimit janë nga vendet e Lindjes së Mesme.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy