Mesazhi i Pashkëve nga Papa Françesku: Të ndalet lufta në Lindjen e Mesme

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Mesazhi i Pashkëve nga Papa Françesku: Të ndalet lufta në Lindjen e Mesme

Papa Françesku, i cili ka qenë shpesh në vëmendje me problemet e tij shëndetësore javët e fundit, mori pjesë dje në shërbimin tradicional të Pashkëve.

Papa 87-vjeçar, duke predikuar para dhjetëra mijëra njerëzve të mbledhur në sheshin e Shën Pjetrit të Vatikanit, dha mesazhe për luftërat Izrael-Hamas dhe Rusi-Ukrainë. Duke bërë thirrje për qasje në ndihmën humanitare në Gaza dhe lirimin e menjëhershëm të pengjeve, Papa Françesku bëri thirrje për një armëpushim në fjalimin e tij, duke e përshkruar luftën midis Izraelit dhe Hamasit si të pakuptimtë.

Gjatë fjalës së tij, Papa theksoi se fëmijët që përballen me luftën “harruan të qeshin” dhe në lidhje me luftën në Ukrainë, tha se të dyja palët duhet të këmbejnë të burgosurit dhe u bëri thirrje liderëve botërorë “të forcojnë erërat që do t’i japin fund luftës”.

Papa gjithashtu bëri thirrje për ndihmë për ata që vuajnë nga pasiguria ushqimore dhe efektet e ndryshimeve klimatike dhe kërkoi nga kushdo që ka përgjegjësi politike të ndalojë plagën e trafikimit të qenieve njerëzore. /vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy