Ministri francez: Evropa duhet të përgatitet për skenarin tronditës të përshkruar nga Trump

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Ministri francez: Evropa duhet të përgatitet për skenarin tronditës të përshkruar nga Trump

Ministri i Jashtëm francez, Stephane Cezournet, deklaroi se Evropa duhet të përgatitet urgjentisht për mundësinë që SHBA të mos mbrojë aleatët e NATO-s që nuk shpenzojnë mjaftueshëm për mbrojtjen.

“Të gjithë kanë dëgjuar ditët e fundit deklaratat e kandidatit republikan në zgjedhjet amerikane. Nuk do të ndalem në asgjë për të bindur të gjithë liderët për përshtatshmërinë e aleancës sonë, e cila funksionon në të mirë të të gjithëve, përfshirë SHBA-në”, tha Cezournet në një konferencë të përbashkët shtypi me homologët e tij gjermanë dhe polakë.

Trump ka thënë se SHBA mund të mos mbrojë aleatët e NATO-s që nuk shpenzojnë mjaftueshëm për mbrojtjen kundër një pushtimi të mundshëm rus. Ministri francez deklaroi se Europa duhet të përgatitet për çdo skenar.

“Çdo minutë ka rëndësi që ne evropianët të përgatitemi për të thithur tronditjen e një skenari të përshkruar nga Donald Trump dhe ne do të punojmë së bashku për të analizuar kontekstin, veçanërisht të zgjedhjeve në SHBA”, tha Cejourn.

Advertisement

Shtëpia e Bardhë ka reaguar menjëherë, duke dënuar deklaratat e Trump që shkaktuan “tërmet” në aleancën euroatlantike. Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë komentoi të dielën se ish-presidenti po inkurajonte pushtimet e aleatëve më të ngushtë nga regjimet vrasëse dhe i quajti komentet “të neveritshme dhe të papranueshme”. Ai shtoi se deklarata rrezikon sigurinë kombëtare amerikane, stabilitetin global dhe ekonominë tonë në vend./vizionplus.tv/

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy