Mungesa të mëdha të ofertës të kakaos në treg, çmimi është në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Mungesa të mëdha të ofertës të kakaos në treg, çmimi është në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave

Kostot e kakaos janë rritur në vitin e kaluar pasi moti i keq dhe sëmundjet në rajonin kryesor të rritjes në botë të Afrikës Perëndimore kanë përkeqësuar problemet strukturore, duke përfshirë nën-investimin dhe plakjen e pemëve, duke ulur rendimentet.

Tregu i kakaos është nën presion pasi tregtarët përballen me mungesën e madhe të kokrrave të kakaos dhe kostot në rritje për sigurimin e kontratave afatgjata të furnizimit në treg.

Çmimet në kontratat e së ardhmes më aktive në Nju Jork dhe Londër për dërgesë më vonë këtë muaj ranë më shumë se 25% në dy ditët e fundit përpara se të rikuperoheshin ndjeshëm pasi prodhuesit dhe blerësit globalë të kakaos luftojnë për të menaxhuar mungesën e furnizimit.

Kjo e ka lënë çmimin mbi 3,000 dollarë për ton, më i lartë se një kontratë shpërndarjeje njëvjeçare, ndërsa tregtarët kërkojnë furishëm për një burim të besueshëm produkti.

Advertisement

Lëkundjet e mëdha dhe çmimet jashtëzakonisht të ndryshme janë një shenjë e paqëndrueshmërisë së tregut dhe stresit pas korrjeve të këqija të njëpasnjëshme në Bregun e Fildishtë dhe Gana, të cilat furnizojnë rreth dy të tretat e kakaos në botë.

Bursa Ndërkontinentale, tregu kryesor, rriti kostot e marzhit për kontratat – gjë që e bën më të shtrenjtë për tregtarët që të mbajnë pozicione – në përpjekje për të zbutur lëvizjet e egra.

“Tregu i aksioneve mund të përpiqet të qetësojë furinë e tregut … por askush nuk ka kaluar ndonjëherë diçka të tillë me kakaon më parë dhe paqëndrueshmëria është thjesht për t’u habitur”, tha Nicko Debenham, ish-kreu i qëndrueshmërisë në Barry Callebaut, prodhuesi më i madh i çokollatës në botë.

Lëvizjet e çmimeve brenda ditës janë mjaft të paqëndrueshme.

Advertisement

Kakaoja e Nju Jorkut arriti një rekord prej më shumë se 12,000 dollarë për ton në prill, më shumë se katër herë më shumë se një vit më parë. Këtë javë, çmimet ranë nën 9,000 dollarë për ton nga lajmet për ardhjen e shirave në rajon. /vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy