Nesër zgjedhjet në Francë, e djathta ekstreme shpreson të bëjë historinë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Nesër zgjedhjet në Francë, e djathta ekstreme shpreson të bëjë historinë

Franca voton ditën e nesërme në zgjedhjet parlamentare që mund të bëjnë historinë, me të djathtën ekstreme më afër pushtetit sesa ka qenë ndonjëherë në kohët moderne.

Tubimi Kombëtar (RN) i Marine Le Pen dhe Jordan Bardella janë shumë përpara në sondazhe – tre javë pas ditës që kur fituan zgjedhjet evropiane dhe presidenti Emmanuel Macron reagoi duke thirrur një votim kombëtar, shkruajnë mediat e huaja.

Më shumë se 2.6 milionë njerëz nga 49 milionë votuesit e Francës janë regjistruar për të votuar me prokurë, një tregues i pjesëmarrjes së lartë që pritet për një zgjedhje kaq të rëndësishme.

Këto janë zgjedhje me dy raunde dhe shumica e 577 vendeve të Asamblesë Kombëtare nuk do të vendosen deri në balotazhin e raundit të dytë të dielën e ardhshme.

Advertisement

Fushata zgjati vetëm 20 ditë, dhe kjo përfitoi gjithashtu RN, e cila shpejt rafinoi premtimet e saj ekzistuese për imigracionin, pasigurinë si dhe uljen e taksave për të trajtuar krizën e kostos së jetesës.

Jordan Bardella dëshiron të jetë kryeministri i parë i RN dhe partia e tij ka besim se do të fitojë dhjetëra zona elektorale plotësisht në raundin e parë.

Por ai thotë se do ta marrë këtë detyrë vetëm nëse partia siguron një shumicë absolute parlamentare prej 289 vendesh.

Sapo të dalin rezultatet e para të dielën në mbrëmje, kundërshtarët e Frontit Kombëtar do të duhet të vendosin se kë do të mbështesin në betejat e balotazhit në të gjithë Francën. Nëse sondazhet janë të sakta, shumë nga balotazhet do ta përballin Frontin Kombëtar kundër një aleance të krahut të majtë të bashkuar me ngut të quajtur Fronti i Ri Popullor, i cili beson se mund të fitojë edhe zgjedhjet.

Advertisement

Në zgjedhjet e mëparshme, partitë nga i gjithë spektri janë bashkuar për të mbajtur jashtë ekstremin e djathtë.

Por drejtuesit e RN kanë punuar shumë për vite me radhë për të hequr imazhin e tyre ekstremist. Krahas politikave për t’u dhënë qytetarëve francezë “preferencë kombëtare” për punë dhe strehim, ata duan të ulin TVSH-në për energjinë dhe të lejojnë nën moshën 30 vjeçare t’i shpëtojnë tatimit mbi të ardhurat.

Aleanca e Ansamblit të Presidentit Macron pritet gjerësisht të humbasë terren dhe ditët e Gabriel Attal si kryeministër duken të numëruara, edhe pse sondazhet sugjerojnë se ai mbetet politikani më popullor në Francë.

Hollande, ish-presidenti francez, i cili ishte shefi dhe mentori i Macron, po kandidon sërish për parlament – ​​tani si kandidat i Frontit të Ri Popullor.

Advertisement

Franca nuk i priste zgjedhje të tjera për tre vjet të tjera dhe kishte mënyra shumë më të mira për të kaluar verën sesa të kalonte një fushatë zgjedhore të shkurtuar dhe intensive. Megjithatë, edhe aleatët e Macron janë të zemëruar me lojën e tij të zgjedhjeve të parakohshme. Se kë do të besojnë francezët për t’i udhëhequr, pritet të shihet nesër në kutitë e votimit.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy