Netanyahu urdhëron ushtrinë të planifikojë evakuimin e qytetit Rafah

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka urdhëruar ushtrinë që të përgatitet për të evakuuar civilët nga qyteti jugor i Gazës, Rafah, përpara një ofensive të zgjeruar kundër Hamasit.

Rreth 1.5 milionë palestinezë janë në Rafah për të kërkuar strehim nga operacionet luftarake izraelite në pjesën tjetër të Gazës.

SHBA-ja e ka paralajmëruar Izraelin se pushtimi i Rafah do të ishte një “katastrofë”, ndërsa BE dhe OKB shprehën të dyja shqetësimet.

Grupet e ndihmës thonë se nuk është e mundur të evakuohen të gjithë nga qyteti.

Advertisement

Netanyahu u tha zyrtarëve ushtarakë dhe të sigurisë që të “paraqesin në kabinet një plan të kombinuar për evakuimin e popullsisë dhe shkatërrimin e batalioneve” të Hamasit, tha zyra e tij të premten.

“Është e pamundur të arrihet qëllimi i luftës pa eliminuar Hamasin dhe duke lënë katër batalione të Hamasit në Rafah. Përkundrazi, është e qartë se aktiviteti intensiv në Rafah kërkon që civilët të evakuohen nga zonat e luftimit”, shtohet në deklaratë.

Në fillim të kësaj jave, Netanyahu tha se kishte urdhëruar trupat që të “përgatiteshin për të operuar” në Rafah dhe se “fitorja totale” e Izraelit mbi Hamasin ishte vetëm disa muaj larg.

Ai i bëri komentet ndërsa hodhi poshtë kushtet e fundit të propozuara të armëpushimit të Hamasit.

Advertisement

BBC-së i është thënë se negociatorët për Hamasin po largohen nga kryeqyteti egjiptian Kajro, ndërsa bisedimet mes dy palëve tani janë në pritje.

Shumica e njerëzve në Rafah janë zhvendosur nga luftimet në pjesë të tjera të Gazës dhe jetojnë në tenda.

Rafah është e vetmja pikë kalimi midis Gazës dhe Egjiptit.

Të premten, kryediplomati i BE-së Josep Borrell shkroi në një postim në mediat sociale: Raportet për një ofensivë ushtarake izraelite në Rafah janë alarmante. Kjo do të kishte pasoja katastrofike duke përkeqësuar situatën tashmë të rëndë humanitare.

Advertisement

Më herët gjatë javës, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së António Guterres paralajmëroi për një “makth humanitar” në qytet.

Zëdhënësi i tij Stéphane Dujarric më vonë shtoi: Ne jemi jashtëzakonisht të shqetësuar për fatin e civilëve në Rafah.

Sulmet ajrore të raportuara izraelite në Gaza të premten vranë të paktën 15 persona, përfshirë tetë në Rafah, thanë zyrtarë nga ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi. Izraeli nuk komentoi menjëherë./vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy