Një ditë pasi e zëvendësoi, Zelensky e shpall ish-shefin e ushtrisë “Hero të Ukrainës”

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Një ditë pasi e zëvendësoi, Zelensky e shpall ish-shefin e ushtrisë “Hero të Ukrainës”

Presidenti Volodymyr Zelensky emëroi sot ish-shefin e ushtrisë, gjeneralin Valery Zaluzny, një “Hero të Ukrainës”, një ditë pasi ai u zëvendësua në riorganizimin më të madh në luftën me Rusinë deri më tani.

Zaluzny, i cili mbikëqyri përpjekjet luftarake të Ukrainës gjatë gjithë pushtimit rus, u zëvendësua të enjten nga komandanti i forcave tokësore, gjenerali Oleksandr Shisrky.

Vendimi për t’i dhënë Zaluzny nderimin më të lartë shtetëror është një shenjë se ekipi i Zelensky po përpiqet të dërgojë një mesazh uniteti dhe respekti për Zaluzny pasi ai dha dorëheqjen si kreu i forcave të armatosura.

Kjo u bë e ditur me dekret në faqen e internetit të presidentit. Sondazhet tregojnë se Zaluzny gëzon një pjesë më të madhe të besimit të publikut sesa Zelensky.

Advertisement

Nuk ka ende të dhëna për reagimet e publikut për largimin e tij, por shumë ukrainas e kanë vënë hapur në dyshim shkarkimin e tij në rrjetet sociale. Riorganizimi ushtarak pasoi muaj spekulimesh rreth një përçarjeje midis dy figurave më të shquara në luftën në Ukrainë mbi mënyrën se si ata mendojnë për luftën kundër Rusisë, që tani hyn në vitin e saj të tretë.

Duke njoftuar ndryshimet të enjten, Zelensky tha se arsyet e tërheqjes nuk ishin politike dhe se ai ndjeu se duhej një rifreskim në forcat e armatosura pasi operacionet tokësore të Ukrainës në 2023 nuk dhanë rezultatet e pritura. Trupat ukrainase nisën një kundërofensivë verën e kaluar, por nuk arritën të thyejnë linjat e mbrojtjes së fortifikuar të Rusisë. Që atëherë, një paketë e re jetike e ndihmës ushtarake amerikane është shtyrë me muaj nga kundërshtimi i republikanëve në Kongres. /vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy