Numri i emigrantëve që kaluan Kanalin Anglez muajt e parë të vitit arrin shifër rekord

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Numri i emigrantëve që kaluan Kanalin Anglez muajt e parë të vitit arrin shifër rekord

Numri i njerëzve që kalojnë ilegalisht Kanalin Anglez me varka të vogla është rritur që nga fillimi i vitit me 41.7% krahasuar me vitin 2023 në një rekord të ri, sipas një raporti të AFP-së bazuar në shifrat zyrtare britanike. Në tremujorin e parë të 2024, 5,373 persona kaluan Kanalin ilegalisht, krahasuar me 3,793 në tremujorin e parë të një viti më parë. Ky është një rekord për këtë periudhë.

Vetëm në mars, 3,118 persona kaluan Kanalin, me një rritje të madhe të mbërritjeve të vërejtura ditët e fundit. Dje të dielën, 442 njerëz arritën në brigjet angleze me nëntë varka, zakonisht të mbipopulluara, dhe 349 të shtunën.

Që nga fillimi i vitit, të paktën shtatë emigrantë, përfshirë një vajzë 7-vjeçare dhe një djalë 14-vjeçar, kanë vdekur në det duke u përpjekur të arrinin në Britani. Në vitin 2023 pothuajse 30,000 migrantë kaluan Kanalin Anglez, nga rekordi i vitit 2022 (45,000).

Që kur u bë kryeministër i Britanisë, Rishi Sunak e ka bërë një prioritet kryesor trajtimin e imigracionit të paligjshëm, duke theksuar angazhimin e tij për të ndaluar varkat. Çdo rritje e ardhjeve të emigrantëve në Britani përtej Kanalit mund të përkeqësojë më tej pozicionin e konservatorëve vetëm disa muaj përpara zgjedhjeve të përgjithshme, në të cilat sondazhet parashikojnë një fitore dërrmuese të Laburistëve.

Advertisement

Një sondazh i madh me 15,000 të anketuar i botuar në fundjavë i jep Laburistëve një epërsi prej 19 pikësh, ndërsa zbulon se konservatorët nuk do të fitojnë më shumë se 100 deputetë nga një total prej 650 në Dhomën e Komunave, nga 348 që janë tani. Një tjetër sondazh sugjeroi se konservatorët mund të marrin deri në 80 deputetë. Për momentin, parlamenti britanik po shqyrton një projekt-ligj të diskutueshëm të qeverisë, i cili parashikon dëbimin e emigrantëve të parregullt në Ruandë, por që ka dalë kundër kundërshtimeve të Dhomës së Lordëve, e cila kërkon të bëhen ndryshime në tekst. /vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy