Pakot me kokainë “notojnë” në plazhet e Sidneit

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Pakot me kokainë “notojnë” në plazhet e Sidneit

Pesë pako të mbështjella që besohet se përmbajnë kokainë janë shpërndarë në plazhet e Sidneit.

Të gjetura nga plazhistët në Freshwater dhe Curl Curl të hënën, pakot, 5 kg në total , u sekuestruan nga policia, shkruan BBC. 

Ata thonë se kjo është pjesë e një ngarkese masive kokaine, e cila po shpërndahet gradualisht që nga dhjetori.

Australianët janë përdoruesit më të lartë për frymë të kokainës në botë, të ndjekur nga Britania, sipas OECD.

Advertisement

“Ndërsa hetimet vazhdojnë, publikut i kërkohet të raportojë çdo pako të dyshimtë tek autoritetet,” tha Policia e NSW në një deklaratë të martën.

Më shumë se 250 kg kokainë janë gjetur përgjatë bregut detar të Uellsit të Ri Jugor që kur pakoja e parë u pa në rajonin e Bregut Qendror, rreth 90 km (55 milje) në veri të Sidneit , tre ditë para Krishtlindjeve.

Që atëherë, paketat, shumica të vogla, por disa me peshë deri në 39 kg, janë gjetur në më shumë se dhjetë plazhe në një shtrirje 500 km të bregdetit.

Është e paqartë se si pakot përfunduan në oqean.

Advertisement

Në janar, policia e NSW-së i tha Korporatës Australiane të Transmetimeve se ata besonin se droga kishte origjinën në Amerikën e Jugut dhe me gjasë kishte shkuar në Australi nëpërmjet një anijeje mallrash.

“Ndonjëherë sendet hidhen qëllimisht në oqean për t’u marrë nga një anije tjetër,” tha drejtori i Komandës Shtetërore të Krimit, Jason Weinstein./VIZIONPLUS.TV

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy