Paralajmëron Estonia: Rusia po përgatitet për konflikt me NATO-n

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Paralajmëron Estonia: Rusia po përgatitet për konflikt me NATO-n

Rusia po përgatitet për një konflikt ushtarak me Perëndimin në dekadën e ardhshme, tha sot Shërbimi i Inteligjencës së Jashtme të Estonisë.

Një numër në rritje i zyrtarëve perëndimorë po paralajmërojnë për kërcënimin ushtarak të Rusisë ndaj vendeve përgjatë krahut lindor të NATO-s, duke i bërë thirrje Evropës që të përgatitet duke riarmatosur, raporton Reuters.

Shefi i inteligjencës tha se vlerësimi bazohej në planet ruse për të dyfishuar numrin e forcave të vendosura përgjatë kufirit të saj me anëtarët e NATO-s, Finlandën dhe shtetet baltike të Estonisë, Lituanisë dhe Letonisë.

“Rusia ka zgjedhur rrugën e konfrontimit afatgjatë dhe Kremlini me siguri po parashikon një konflikt të mundshëm me NATO-n në dhjetë vitet e ardhshme”, u tha Kaupo Rosin gazetarëve kur publikoi një raport mbi kërcënimet ndaj sigurisë kombëtare të Estonisë.

Advertisement

Një sulm ushtarak nga Rusia është shumë i pamundur në afat të shkurtër, tha ai, pjesërisht sepse Rusia duhet të mbajë trupa në Ukrainë dhe do të mbetej e pamundur nëse, si Rusia, Evropa do të grumbullonte forca.

“Nëse nuk jemi të përgatitur, probabiliteti (për një sulm ushtarak rus) do të ishte shumë më i lartë se pa ndonjë përgatitje”, shtoi Rosin.

Estonia dhe shtetet e tjera baltike i rritën shpenzimet e tyre ushtarake në më shumë se dy për qind të vlerës së ekonomive të tyre pasi Rusia aneksoi Krimenë në vitin 2014 dhe aleatët e NATO-s rritën praninë e tyre në ato vende.

Gjermania planifikon të ketë 4,800 trupa të gatshme luftarake në rajon deri në vitin 2027, në dislokimin e saj të parë të përhershëm jashtë shtetit që nga Lufta e Dytë Botërore, dhe Rosin tha se NATO dhe aleatët e saj po lëvizin në drejtimin e duhur për të kundërshtuar kërcënimin rus.

Advertisement

Rosin nuk pret një përparim rus në Ukrainë përpara zgjedhjeve presidenciale në mars, sepse do të duhej të mobilizoheshin shumë më shumë trupa për të arritur këtë qëllim.

Duke folur për komentet e kandidatit për president të SHBA-së, Donald Trump, ku ai nuk do të mbronte aleatët që nuk shpenzojnë mjaftueshëm për mbrojtjen, Rosin tha: “Deklarata të tilla nuk janë kurrë të dobishme”.

Aftësia e Rusisë për të furnizuar trupat e saj me municion vazhdon të tejkalojë Ukrainën dhe nëse mbështetja perëndimore nuk vazhdon ose rritet, Ukraina nuk ka gjasa të jetë në gjendje të ndryshojë situatën në fushën e betejës, shtoi ai.

Në një intervistë me gazetën britanike The Times të botuar më 15 janar, kryeministrja estoneze Kaja Kalas tha se Evropa ka nga tre deri në pesë vjet për t’u përgatitur për kthimin e Kremlinit si një kërcënim serioz ushtarak në krahun lindor të NATO-s. /vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy